• Anasayfa
  • Yaşam
  • İnsanın Kapasitesini Göstermek İçin Hız Rekoru Kırdı

İnsanların Neler Yapabileceğini Göstermek İsteyen Adamın Kırdığı Hız Rekoru

27
4
2
1
0
Nepalli Nirmal Purja, insanın kapasitesini göstermek için kendisiyle yarışarak binlerce metre yükseklikteki 14 zirveye tırmanmayı başardı. Purja, bu alanda daha önce yapılan denemeleri büyük farkla geçerek rekor kırdı.

Nepalli Nirmal Purja, dünyanın en yüksek 14 zirvesine kendi deyimiyle "korkunç derecede harika bir yolculuk" yaparak tırmanırken hız rekoru kırma girişiminde bulundu.

'Nims' lakaplı Purja, geçtiğimiz ay 13. tırmanışını başarıyla gerçekleştirdikten sonra, salı günü 14. tırmanışını yaparak dünyanın yüksek zirvelerinden geçen yolculuğunu tamamladı. Tırmanma ekibi son durakları olan Çin'deki Shishapangma Dağı'nın 26.340 fitlik (8.028 metre) zirvesine ulaştığında Purja, başarılarını kutlayan bir tweet attı. Her biri en az 26 bin fitlik (yaklaşık 8 bin metre) 14 zirveye tırmanmaları toplam 6 ay, 6 gün sürdü.

Diğer dağcılar bu başarıyı aylar değil yıllar içinde edinmişti. Polonyalı tırmanıcı Jerzy Kukuczka aynı başarıya 1987'de 7 yıl, 11 ay ve 14 günde ulaştı. İtalya'dan Reinhold Messner, Kukuczka'nın denemesinden bir yıl önce 14 zirveyi tamamlayan ilk insan olmuştu. Güney Kore'den Kim Chang-ho, Kukuczka'nın rekorunu bir ayla kırdı ancak bunu oksijen maskesi kullanarak başardı. Ne yazık ki Chang-ho 1989'da bir tırmanma kazasında hayatını kaybetti.

Nepal Dağcılık Birliği başkanı Ang Tshering 36 yaşındaki Purja'nın rekorunu, "Dağcılık ve dağcılar için harika bir başarı ve tırmanma tarihinde bir dönüm noktası" olarak tanımladı.

nirmal purja

Gurkhas'ın (İngiliz Ordusu'na bağlı bir Nepal birliği olan) eski bir üyesi Purja, Bremont sponsorluğuyla yaptığı araştırmayla Project Possible için farkındalık yaratmayı umarak mart ayında yolculuğuna başladı. 23 Nisan'da Nepal'de Annapurna'ya, 12 Mayıs'ta Dhaulagiri'ye, 15 Mayıs'ta Kanchenjunga'ya, 22 Mayıs'ta Everest'e, 22 Mayıs'ta Lhotse'ye, 24 Mayıs'ta Makalu'ya ve 27 Mayıs'ta Manaslu'ya tırmandı. Ardından Pakistan'a geçti ve 3 Temmuz'da Nanga Parbat’a, 15 Temmuz’da Gasherbrum 1'e, 18 Temmuz’da Gasherbrum 2’ye, 24 Temmuz’da K2’ye ve 26 Temmuz’da Broad Peak’e tırmandı. Shishapangma macerası biraz zorlu geçti ancak Nepal hükümetinin Çin yetkilileriyle görüşmesinin ardından tırmanmasına izin verildi.

Hedefini başarıyla tamamlayan Purja, her biri 26.000 fitten (8.000 metreden fazla) yüksek zirvelere tırmanmasına rağmen aklında hâlâ çeşitli hedefleri olduğunu söyledi.

nirmal purja

Purja açıklamasında, "İnsanın kapasitesini göstermek istiyorum, rekor kırmak için tırmanmayacağım. Benim rekabetim sadece kendimle. Myagdi'deki küçük bir kasabada doğdum. Geçmişiniz ne olursa olsun, doğru düşünceye sahipseniz, imkansız olarak nitelendirilen şeyleri yapabileceğinizi kanıtlamak istiyorum" diyerek amacını ortaya koydu. Ayrıca ikinci hedefinin, iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalık yaratmak olduğunu ekledi.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/sports/2019/10/29/nepal-man-shatters-speed-record-scaling-worlds-tallest-mountains-show-human-capacity/
27
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
4
2
1
0