Instagram, Hesabınızı Çaldırmamanızı Sağlayacak Yeni Bir Özellik Test Ediyor

11
5
3
1
1
Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, çalınan hesap bilgilerinin yeniden kurtarılabilmesi için kullanıcılara altı haneli kod gönderen yeni bir güvenlik sistemini test ediyor. Bu özelliğin hayata geçmesiyle birlikte bilgisayar korsanları hesap ve iletişim bilgilerini değiştirseler bile, hesabın sahibi, daha önce sisteme tanımladığı iletişim tercihlerinden birisini kullanarak altı haneli bir kod yardımıyla hesaplarını kullanabilecekler.

Sosyal medya kullanıcılarının en büyük sorunlarından bir tanesi, hesaplarının güvenlikleridir. Hiçbir kullanıcı hesap bilgilerinin çalınmasını, hesabını kaybetmeyi istemez. Ancak son dönemlerde başta Instagram olmak üzere, pek çok sosyal medya platformunda kullanıcıların hesapları saldırılara uğruyor. Kullanıcıların mail adreslerini ele geçirmeyi başaran bilgisayar korsanları, istedikleri platformun bilgilerini değiştirerek hesabın asıl sahibinin ilgili hesapla olan tüm bağlantılarını silebiliyorlar. Bu noktada ise hesap sahibinin yapabileceği pek bir şey de kalmamış oluyor. Ancak Instagram bu durumu değiştirmek için yeni bir güvenlik seçeneğini test etmeye başladı.

Hesap bilgileri çalınan Instagram kullanıcıları konuyla ilgili olarak şimdilik e-posta adreslerine bir kurtarma e-postası alabiliyorlar ya da konuyu Instagram yetkililerine bildirerek gerekli çalışmaların yapılmasını sağlayabiliyorlar. Ancak Instagram'ın test ettiği özellik, altı haneli bir kodun kullanıcıya bildirilmesiyle çalışıyor. Bu yöntem, bir bilgisayar korsanı hesap bilgilerinizi değiştirse bile yeniden kurtarmanıza imkan sağlıyor. Sistemde tanımlı olan iletişim bilgilerinizden bir tanesine altı haneli bir kod gönderen Instagram, bu sayede kimlik doğrulaması yapıyor ve hesabın ilgili kişiye ait olduğunu anladığı an, hesabın kolaylıkla kurtarılmasını sağlıyor. Bu noktada özellikle de Instagram hesabınıza bir telefon numarası kaydetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bu yöntemin ne zaman kullanılmaya başlayacağı ve kullanıcılar için etkilerinin ne olacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak yapılan açıklamalarda, hesap şifrelerinin mümkün olan en güçlü şifre olarak belirlenmesi gerektiği ve kullanıcıların iletişim bilgilerini sisteme tanımlamaları gerektiği bildirildi. Bakalım önümüzdeki dönemlerde Instagram hesaplarının çalınma ihtimalinde bir düşüş olacak mı? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/06/17/instagram-tests-easier-hacked-account-recovery/
11
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
11
5
3
1
1