• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel’in Yeni Nesil “LGA-18xx” Soketleri Ortaya Çıktı

Intel’in Yeni Nesil “LGA-18xx” Soketleri Ortaya Çıktı

12
6
3
3
1
Son dönemlerde yeni teknolojilere hız vermeye başlayan Intel’in yeni nesil LGA-18xx soketleri ortaya çıktı. Görünüşe göre bu soket LGA-17xx serisi ile aynı boyutta olacak.

Intel’in yeni işlemcileri ve bu işlemcilere özel olarak tasarlanacak olan soketleri ile ilgili çalışmalar büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor. Ancak her ne kadar dikkat edilse de yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor.

İşlemciler hakkındaki tutarlı sızıntıları ile ünlü olan “momomo_us” isimli Twitter kullanıcısı, Intel’in yeni nesil işlemcileri için üretilen soketin görselini paylaştı.

Intel 18xx serisi 17xx serisine benzeyebilir

Yeni 18xx uyumlu işlemci soketi

Paylaşılan görsele göre bu soket LGA-17xx serisi ve LGA-18xx serisindeki işlemcileri destekleyecek. Buna göre 18xx serisi işlemciler, tıpkı 17xx serisinde olduğu gibi dikdörtgen yapıda olacak. Bu işlemci soketini tam olarak ne zaman iş üstünde göreceğimiz ise henüz belli değil. Henüz piyasaya çıkmamış olan 18xx serisi soketlerin hem 12. nesil Alder Lake” hem de AMD’nin Raptor Lake” işlemcilerle uyumlu olacağı açıklanmıştı.

Ortaya atılan iddialara bakacak olursak yeni nesil “Meteor Lake” işlemciler de bir önceki nesile göre fazladan 500 pin bulunduracak. Meteor Lake işlemcilerin bu ekstra pinler sayesinde bu sayede performans artışını hedefleyeceği iddia ediliyor. Eğer Intel’in ilk 7nm ürünü olacak olan Meteor Lake işlemcileri LGA-17xx soketlerine göre üretilirse LGA-18xx soketlerini ve bu soketlere uygun işlemcileri en erken 2023 yılında görebileceğiz.

Şu anda bu konuda çok net bilgiler olmasa da ilerleyen dönemlerde daha fazla bilginin gün yüzüne çıkması bekleniyor. Yaşanacak gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/90209-intel-next-generation-lga-18xx-socket-spotted-but.html
12
6
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
12
6
3
3
1