• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel'in Yeni AI İşlemcisi 1.000 Kat Daha Hızlı Çalışıyor

Intel’in Yeni Yapay Zekâlı İşlemcisi, Bildiğimiz İşlemcilerden 1.000 Kat Daha Hızlı Çalışıyor

33
4
2
1
1
Intel, özellikle protez uzuvların yönetimi konusunda çok fayda sağlayan yeni bir sistem üretti. Bilgisayarlarımızda bulunan işlemcilerden kat be kat üstün bu sistem sıradan bir işlemciden 1.000 kat daha hızlı ve çok daha az güç tüketimi yapan bir yapıya sahip.

Intel yeni Pohoiki Beach sistemini tanıttı. Sistemin üzerinde 64 adet Loihi AI işlemci bulunuyor. Nöromorfik işlemci adı verilen bu donanım, beyin gibi çalışan bir sinir ağı oluşturabilirken bu sayede insanların öğrenme yeteneğini taklit edebiliyor. Teknoloji her ne kadar henüz emekleme döneminde olsa da araştırmacılar arasında oldukça popüler bir yer almaya başladı bile.

Pohoiki Beach belirli veri derleme işlemlerini normal bir CPU (merkezi işlem birimi) ya da GPU (görüntü işlem birimi)’ya kıyasla 1.000 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda bu işlemler sırasında bir CPU ya da bir GPU’ya oranla daha az güç harcıyor.

intel pohoiki beach

Bu gelişmeler yeni donanım platformlarıyla denemeler gerçekleştiren yapay zeka araştırmacıları için heyecan verici bir unsur. Araştırmacılar bu teknolojiyi protez uzuvların düzensiz zeminlere adapte olma şeklini geliştirmek ve özerk araçlar tarafından kullanılabilecek daha doğru dijital haritalar oluşturmak için de kullanıyor.

Intel Labs’ın birinci ismi Rich Uhlig, şirketin 2019 yılının sonlarına doğru 100 milyon nöronu simüle edebilme yeteneğine sahip bir sistem üretebileceğini tahmin ediyor. Araştırmacılar bu sistemle birlikte daha sonra protez uzuvları daha iyi kontrol etmek için tamamen yeni bir uygulama geliştirebilecekler.

Protez uzuvlar bir uzvunu kaybeden insanlar için oldukça faydalı ve yaşam kalitesini arttıran cihazlar. Teknolojinin bu yönde geçirdiği evrimler ve gelişmeler bu insanlar için büyük umutlar vadediyor. Zaman geçtikçe bu uzuvların gerçeğine daha da yakın bir hale geleceğini tahmin etmek zor değil. Bilim insanlarının bu konuda bu denli hassas çalışmalar yürütmesi bu yüzden mutluluk verici.

Kaynak : https://www.technologyreview.com/f/613964/intels-new-ai-chips-can-crunch-data-1-000-times-faster-than-normal-ones/
33
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
33
4
2
1
1