Apple'ın Tam Otomasyon Üretim Planı Tutmadı: Makineler Şimdilik Kızağa Çekildi

3
2
0
0
0
Apple'ın iPhone üretimini tamamen otomasyonla gerçekleştirme projesi, otomasyon sistemlerin yüksek hata oranı nedeniyle şimdilik rafa kaldırıldı.

Covid-19 döneminde neredeyse dünya çapında üretim büyük darbe almıştı. Bu durumun sebepleri arasında sağlık önlemleri kapsamında fabrikaların ve diğer üretim tesislerinin kapatılması ya da kapasitelerinin ciddi oranda düşürülmesi, tedarik zincirlerinin aksaması gibi nedenler yer alıyordu. 

Apple da benzer bir durumun tekrar ortaya çıkması durumunda üretim süreçlerinin aksamaması için şu andaki sistemlerin "sorun çıkaran" parçasını değiştirmeye karar verdiler, yani insanları. Teknoloji devi bu amaçla şimdiye kadar çok sayıda pahalı otomasyon projesine onay vermişti. Gelen haberlere göre iPhone 15 üretiminin büyük kısmı otomasyonla yapılmış olsa da otomasyon henüz istenilen seviyede değil. 

Yüksek hata oranları otomasyonu etkiledi

iphone

Apple'ın bazı otomasyon sistemlerini iPhone 16 için kullanmaktan vazgeçtiği belirtiliyor. Bu durumun sebebi olarak ise otomasyonların ciddi anlamda yüksek bir hata oranına sahip olması gösterildi. Apple'ın tedarik zincirinde çalışan üç kişinin belirttiğine göre, iPhone'un düğmelerini, alıcısını, hoparlörünü ve ana mantıksal çevrim kartını cihaza yerleştirmek için firma otomasyon kullanmayı denedi. Öte yandan bu makineler bileşenleri düzgün bir şekilde sabitlemekte zorluk çekti. Bu durumun sebebi olarak ise bu bileşenlerin tuhaf açılardan ve dikkatli bir şekilde vidalannmasının gerekliliği gösteriliyor. 

Öte yandan Apple'ın bu yaklaşımı ile birlikte iPhone üretimi Çin'den daha da uzaklaşabilir. Hindistan, Vietnam ve Tayland gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde de Apple üretime başlayabilir. 

Kaynak : https://www.macrumors.com/2024/06/24/apple-automating-iphone-assembly-report/
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0