İstanbul'un Yüz Yıl Önce Havadan Çekilen Videosu Renklendirildi: Boğazda İşgal Gemileri...

37
15
4
2
1
İstanbul’un bundan yüz yıl önce, işgal altındayken havadan ve karadan çekilmiş görüntülerinin renklendirilmiş halleri, YouTube’da Fırat Gökdemir tarafından yayınlandı.

Türkiye’nin kalbi, bir zamanların başkenti ve dünyanın kültür başkenti olmuş olan İstanbul’un güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez. Evet, belki şu anda gökdelenlerle kaplı, çarpık kentleşmeyle görüntüsü bozulmuş olan İstanbul eskisi kadar güzel değil, ancak hâlâ şiir gibi olan bir tarafı da var.

O şiir gibi olan tarafı, bahsettiğimiz gökdelenler inşa edilmeden önce daha da ön plandaydı. Bundan tam 101 yıl önce, İstanbul’un bir planörle gökyüzünden çekilen videosunda bu çok net görülebiliyor. Fırat Gökdemir sayesinde artık bu video renkli ve çok daha net bir şekilde İstanbul’un güzelliğini karşınıza seriyor.

İstanbul’un 101 yıl önce gökyüzünden çekilen videosu

Video, İsmail Hakkı Bey’in bestelediği ve Müjgan Hanım’ın seslendirdiği Tayyare Marşı şarkısıyla başlıyor. Boğazın üzerinde seyreden uçaktan Avrupa yakasının o tarihi güzelliklerinin hepsini görebiliyorsunuz.

Daha sonra gelen görüntülerde İstanbul Boğazına Marmara denizinden giren işgal gemileri karşımıza çıkıyor. Bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bahşettiği şeyin önemini çok daha iyi algılıyorsunuz…

Videonun sahibi Fırat Gökdemir, bu tarz birçok renklendirme çalışması yapmış biridir. Kendisinin YouTube kanalında çok daha fazla renklendirilmiş tarihi videolar bulabilirsiniz. 20. yüzyılın başlarında İstanbul’u renkli izlemek, zaman yolculuğu yapmaktan farksız desek yeridir.

İşte İstanbul’un havadan çekilmiş renkli görüntülerine gelen tepkiler:

Fırat Gökdemir’in benzer videolarından İstanbul’da Güzel Bir Gün

İstanbul'da sakin bir gün ve tarihi yapılar

Arşiv kaydı Bursa

37
15
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
37
15
4
2
1