Kanada'dan Kripto Para Yatırımcılarını 'Kendisinden Koruyacak' Düzenleme: 4'ü Hariç Tüm Kripto Paralara Sınırlama Getirildi

13
4
2
1
0
Kanada, kripto para birimlerine yapılan yatırımlara sınırlama getirdiğini açıkladı. Yatırımcıları korumak için alındığı belirtilen karara göre artık Bitcoin, Litecoin, Ether, Bitcoin Cash dışındaki kripto para birimlerine yıllık en fazla 30.000 dolar yatırım yapılabilecek.

Son yıllarda popülerliğini büyük ölçüde artıran kripto para birimleri şu sıralarda yatırımcılara ve şirketlere ciddi paralar kaybettiren büyük bir düşüşle karşı karşıya. Öyle ki lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yakın dönemde 20.000 dolara kadar düşerek son zamanların en düşük seviyelerine gerilemişti.

Piyasalardaki düşüş devam ederken şimdi de Kanada’dan yatırımcıları korumaya yönelik bir hamle geldi. Kanada Menkul Kıymetler Yöneticiliği (CSA), kripto para birimlerine alım sınırı getireceğini açıkladı. Kurum, bazı kripto paraların buna dahil olmayacağını da açıklamalarına ekledi.

BTC, ETH, BCH ve LTC dışındaki kripto paralara en fazla 30.000 dolar yatırım yapılabilecek

 Yapılan düzenleme, yatırımcıların Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) dışındaki kripto para birimlerine yaptıkları yatırımlara sınırlama getirecek. Buna göre belirtilen kripto paralar dışındaki altcoin’lere artık yıllık en fazla 30.000 Kanada doları yatırım yapılabilecek. BTC, ETH, BCH ve LTC için yapılan alımlarda ise herhangi bir kısıtlama olmayacak. Ek olarak eğer yatırımcılar bir yıllık sürede elindeki varlığı satarsa, satılan miktar belirlenen limitten düşürülecek.  

British Columbia, Manitoba, Alberta ve Quebec’te bulunan müşterilerin uygulamanın kapsam dahilinde olmayacağı belirtildi.  Yatırımcıları risklerden korumak böyle bir kararın alındığını söyleyen yetkililer, Kanada yargı bölgesinde bulunan borsaların bu düzenlemeye uyumlu bir şekilde faaliyet göstermesini bekliyor. Getirilen kısıtlamanın sadece Kanada doları ile yapılan alımlar için geçerli olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Kanadalı düzenleyiciler, kripto varlıklara karşı önlemlerini artırma kapsamında yaptığı hamlelere devam ediyor. Daha önce ülkedeki borsalar, ülkedeki düzenleyici kurumlardan lisans almaya başlamıştı. Şimdiki kararla ise yatırımlara kısıtlama getirildi. Yetkililer buna ek olarak borsaların müşterilerinin kripto yatırımı ve finansal durumları hakkında bilgi toplamasını da talep etti.

Kaynak : https://tr.investing.com/news/cryptocurrency-news/kanada-4-kripto-para-dsnda-altcoinlere-alm-kst-getiriyor-2341754
13
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
4
2
1
0