Karanlık Maddenin Samanyolu Galaksisini Yavaşlattığı Ortaya Çıktı

33
8
3
3
1
Avrupa Uzay Ajansı’nın uzay aracı olan Gaia ile yapılan araştırmalar ve incelemelere göre galaksimiz, son 14 milyar yılda %24 yavaşladı. Bu yavaşlamanın sebebinin karanlık madde olduğu düşünülüyor.

Gezegenimizin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi, saniyede yaklaşık 210 km hızla dönmekte. Ancak yapılan son araştırmalara göre galaksimizde bulunan karanlık madde, galaksimizi her gün daha da yavaşlatıyor.

Londra Üniversitesinde yardımcı profesör olan Astrofizikçi Ralph Schoenrich, “Astrofizikçiler uzun zamandır galaksimizin yavaşladığından şüpheleniyordu ancak bunun ilk kanıtını daha yeni keşfettik” dedi.

Galaksimiz yavaşlıyor

Samanyolu Galaksisi

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay aracı olan Gaia’dan toplanan bilgilere göre galaksimiz, yaklaşık 14 milyar yıl boyunca en az %24 yavaşladı. Gaia, aynı zamanda Samanyolu galaksisini çevreleyen ve galaksimiz ile aynı hızda dönen “Herkül Kuşağı”nı inceleme için kullanılıyordu.

Herkül Kuşağı'nda bulunan yıldızlar merkezin kuvvetine bağlı oldukları için dönüş hızındaki bir yavaşlama, bu yıldızların dışarı doğru itilmesine neden olur. Araştırmacılar, bu kozmik yer değişikliğini, yıldızların kimyasal yapısı hakkında araştırma yaparken keşfetti. Yapılan detaylı araştırmalar ve analizlere göre galaksimiz %24 gibi ciddi bir oranda yavaşladı. Fakat asıl merak edilen şey bu yavaşlamaya neyin sebep olduğuydu.

Karanlık madde galaksimizi yavaşlatıyor

Karanlık Madde

Astrofizikçi Ralph Schoenrich açıklamasında, “Galaksimize karşı ağırlık uygulayan ve onu yavaşlatan şey karanlık madde olmalı. Şu ana kadar görülebilen maddelerin yer çekimsel kuvvetlerine etki edecek kadar güçlü tek şeyin karanlık madde olduğunu keşfettik” dedi. Schoenrich’in açıklamasına ek olarak gök bilimciler, karanlık maddenin tıpkı bütün galaksilerde olduğu gibi Samanyolu galaksisini de tıpkı bir kefen gibi sardığına inanıyor. Bilim insanları evrende, var olan görünebilir maddenin yaklaşık 5 katı kadar karanlık madde olduğunu düşünüyor.

Schoenrich açıklamasında ayrıca, “Araştırmalarımıza göre, karanlık maddenin bu yavaşlamaya sebep olmasına neden olan şey karanlık maddenin yer çekimsel kuvveti değil, onun eylemsizlik kütlesi. Eğer bu karanlık madde galaksimizde bulunmasaydı, belki de hiç yavaşlama olmayacaktı” dedi.

Kaynak : https://www.space.com/dark-matter-slows-milky-way-rotation
33
8
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
33
8
3
3
1