• Anasayfa
  • Bilim
  • Kuantum Bilgisayarların Çalışma Şeklini Açıklayan İlginç Teo

Kuantum Bilgisayarların Çalışma Şeklini Açıklayan İlginç Teori

21
6
2
0
0
Uzayda karşılaşan iki uzay gemisinin birbirlerine ateş ettiği durumda ilk ateş eden mi kazanır? Bu soru, kuantum bilgisayarların nasıl zaman yolculuğu yapabileceğini açıklamak için ilginç bir zihinsel bulmaca yaratıyor.

Star Wars, Star Trek ya da herhangi bir uzay filmini düşünün. Silahlı iki uzay gemisi hiper uzaydan çıktıkları anda kafa kafaya gelseler ve birbirlerine ateş etseler ilk ateş eden mi kazanır? 

Bir grup araştırmacı, zaman ve uzay dokusunu manipüle ederek ilk kim ateş ederse etsin iki geminin de havaya uçtuğu biraz psikopatça bir teori ortaya attı. Bu teori ise kuantum bilgisayarlara dayanıyor. 

kuantum-sorusu

Queensland Üniversitesi’nden bir ekip, yeni bir kuantum zaman düzeni bulduklarını söylüyor. Araştırmacılara göre iki gemiden gezegene daha yakın olan, daha büyük kütlenin etkisi altında ve haliyle onun için zaman daha yavaş geçiyor. Bu nedenle de daha uzak olan gemi önce ateş edip ötekini vuruyor. 

Ancak Einstein’in genel görelilik teorisi işin yalnızca bir yarısını açıklıyor. Kalan süreçte ise kuantum mekanikleri devreye giriyor. Bu teoriye göre her obje bir süperpozisyonda yer alabiliyor. 

Süperpozisyon, kuantumda bir yapının birden fazla halde olduğu özel konumdur. Örneğin süperpozisyondaki bitler aynı anda hem 1 hem 0 değerindedir. Süperpozisyonu özetle yazı tura için havaya atılmış bir para gibi düşünebilirsiniz. Para düşene kadar hem yazı hem turadır. 

yazı-tura

Teorinin özüne göre ilk hangi geminin ateş ettiğinin bir önemi yok zira burada esas etkili olan, gezegenin kuantum durumu daha büyük etkiye sahip olacaktır. 

Bu tür bir durumun oluşması ve zaman yolculuğu neredeyse imkansızdır ancak bu deney ve altında yatan matematik, kuantum bilgisayarların nasıl çalıştığı konusunda bilgi veriyor. Araştırmacılardan Magdalena Zych, çok basitçe ifade etmesi gerekirse zamanda atlama yapabilen ve normal bilgisayarlardan çok daha efektif çalışan kuantum bilgisayarlar için çalıştığımızı söyledi. Kuantum bilgisayarlar teorik olarak işlemi yapmadan doğrudan sonuca atlayabiliyor. 

Kaynak : https://thenextweb.com/science/2019/08/28/this-thought-experiment-explains-how-quantum-computers-can-time-travel/
21
6
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
6
2
0
0