Karbondioksit Derdine Düşüp 80 Kat Daha Tehlikelisini Unuttuk: Atmosferdeki Metan Miktarı Rekor Seviyeye Çıktı!

17
3
1
0
0
Dünya Meteoroloji Örgütü, atmosferdeki serbest metan seviyesinin rekor seviyelere ulaştığını duyurdu. Metan gazı, küresel ısınma ve iklim değişikliğinde karbondioksitten 80 kat tehlikeli!

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hepimizi ilgilendiren ancak bireysel olarak değişitirmemizin çok da mümkün olmadığını ortaya koyan bazı açıklamalarda bulundu. Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, atmosferdeki serbest metan gazı miktarının rekor seviyede artış gösterdiği belirtildi. İşin kötü yanı, atmosferdeki metan gazı seviyesinin neden bu kadar arttığı tam olarak bilinmiyor.

WMO, 40 yıldır atmosferdeki serbest metan miktarını ölçümlüyor. Elde edilen son bulgular ise bu ölçümlerle ilgili dikkat çeken bir sonuca ulaştırdı. Atmosferdeki serbest metan gazı miktarı, 2021 yılında son 10 yıl ortalamasının üzerine çıktı. Üstelik 2022 yılı için de durum iyi değil. Zira atmosferdeki metan gazı seviyesi, artış eğilimini sürdürüyor.

Atmosfere neden ve nasıl metan gazı yayıldığı bilinmiyor...

Hava kirliliği

Uzmanların, atmosferdeki serbest metan gazı seviyesinin neden bu kadar arttığına ilişkin net bir şey söyleyemediklerinden bahsetmiştik. Bunun nedeni, metan gazının yayılmasına neden olan farklı etkenler olması. Ancak WMO yetkililerine göre en büyük şüpheli, petrol ve gaz endüstrisi. Öyle ki kullandığımız doğal gazların neredeyse tamamını oluşturan metan, yalnızca evimizden değil rafinerilerden, petrol ve gaz kuyularından, boru hatlarından da atmosfere yayılıyor. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında petrol ve gaz endüstrisi, atmosfere 82.5 milyon ton metan salınmasına yol açtı.

Elbette metanın tek kaynağı enerji sektörü değil. Metan gazı, tamamen doğal yollardan da havaya karışıyor. Örneğin mikroplar. Özellikle de tropik sulak alanlarda yaşayan bazı mikrop türleri, havaya serbest metan salıyorlar. La Nina isimli bir hava durumu modeli, iklim değişikliğinin de etkisi ile daha fazla yağışa yol açmış durumda. Bununla birleşen yüksek sıcaklık, mikroplar için mükemmel bir yaşama ve üreme ortamı oluşturdu. Bunun doğal bir sonucu olarak da metan seviyesinde artış görüldü...

Atmosferdeki metan gazı artışı ne gibi sonuçlara yol açacak?

Metan Gaz

Küresel ısınma veya iklim değişikliği gibi konulardan bahsederken, karbondioksite vurgu yapıp duruyoruz. Ancak metan, karbondioksitten katbekat güçlü. Yapılan araştırmalara göre metan gazının küresel ısınmaya etkisi, karbondioksitten 80 kat fazla. Üstelik Sanayi Devrimi sonrası süreçte yaşanan küresel ısınmanın yüzde 30'luk bölümünün, yalnızca metan gazı kaynaklı olduğu düşünülüyor. Özetle; metan gazı arttıkça iklim değişikliği ve küresel ısınmanın ivmesi de hızlanacak...

Metan gazının atmosfere yayılmasını engellemek için hayata geçirilmiş bazı stratejiler var. Özellikle de petrol ve doğal gaz endüstrisi, son dönemlerde iyiden iyiye köşeye sıkıştırıldı ve metan gazı sızıntılarının azaltılması için kararlar alındı. Ancak bunlar yeterli olacak mı? Ne yazık ki hayır. Mevcut stratejilerin uzun vadede yetersiz kalacağı düşünülüyor.

Kaynak : https://public.wmo.int/en/media/press-release/more-bad-news-planet-greenhouse-gas-levels-hit-new-highs
17
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
3
1
0
0