Mısır’daki Devasa Timsah Mumyasında Beklenmedik Bir Sürpriz

1
0
0
0
0
Hollanda’daki Rijksmuseum Ulusal Müzesinin Antik Mısır eserleri koleksiyonunda bulunan dev timsah mumyasında, tek tek mumyalanmış timsah yavrularının bulunduğu belirtildi.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki mumya üzerinde yapılan üç boyutlu tomografi çalışmaları incelendiğinde, içinden sargılar içinde bulunan iki timsah ve aynı şekilde timsah yavruları bulundu. Bu keşif, dünyada yalnızca birkaç örneğinin bulunması sebebiyle oldukça değerli bir gelişme olarak belirtiliyor.

Müzedeki Mısırbilimciler, farklı yaşlardaki timsahların aynı yerde mumyalanmasının, Antik Mısır’daki ‘ölümden sonra yaşam’ ve gençleşme inancına yapılmış bir gönderme olduğunu düşünüyorlar. Ortaya sunulan bir diğer ihtimalse o dönemlerde tanrılara adak olarak büyük boyutlu timsahların bulunmuyor olması. Zira mumyaya büyük boyutlu timsah görüntüsünün verilebilmesi için içine ahşap parçaları, keten kumaşlar, bitki kökleri ve ipler doldurulmuş.

Antik Mısırlılar, tanrılara duydukları saygıyı göstermek için birçok farklı türdeki hayvanları mumyalamışlardır. Mesela timsahlar, tanrı Sobek’e adanmışlar.

18 Kasım’dan itibaren ziyaretçilere açılan Mısır galerilerinde, 3 bin yıllık mumya üzerinde interaktif olarak otopsi yapılabiliyor. Bu sayede yaşları, fiziksel özellikleri ve mumyalama süreçleri hakkında geniş çaplı bilgilere ulaşılabiliyor.

Son olarak müzenin kuratörü, yapılan bu keşiflerle ilgili şunları söyledi: “Müze ziyaretçileri için bir araç olarak tasarladığımız bu proje üzerinde çalışmaya başladığımızda bilimsel bir keşif yapacağımızı beklemiyorduk. Mumya tarandığında ortaya çıkan timsah yavruları bizim için de büyük bir sürpriz oldu.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0