Girişimcisi Bir Türk Olan, Sıra Dışı Bir Konsepte Sahip Mobil Uygulama: Bunch

39
5
3
3
2
Türk bir geliştirici olan Selçuk Atlı, geliştirdiği mobil uygulamayla, oyuncuların Discord’da yaşadığı benzer bir deneyimi mobil oyunlar için de yaşamasını istiyor. Yatırımcılar tarafından da oldukça ilgi gören uygulama kuruluşundan bugüne 8,5 milyon dolar finansmana ulaşmayı başardı.

Birçoğumuz çocukluğumuzda, arkadaşlarımızla toplanıp atari oynamışızdır. Hatta ara ara o günlerin özlemini dahi çekeriz. İşte Selçuk Atlı da o günleri yaşayan ve özleyen bir geliştirici olarak o günleri belki tekrar yaşamak için Bunch adını verdiği uygulamayı geliştiriyor.

Discord’a oldukça benzer olan bu uygulamanın farkı ise mobil oyunlar için olması. Oyunu indiren kullanıcılar, arkadaşlarıyla bağlantı kurabiliyor, sesli ve görüntülü sohbetlere katılabiliyor. Kullanıcılar, yüklemek için bir oyun seçiyor ve odanın içerisinde bulunan kullanıcılar da arkadaşlarıyla birlikte çok oyunculu modlara girebiliyor.

Bunch yatırımcıları

Bunch

Bunch, bugün yaptığı duyuruda stratejik yatırımların 3,85 milyon dolar civarında kapatıldığını açıkladı. Uygulamanın yatırımcıları arasında Supercell, Tencent, Riot Games, Miniclip ve Colopl Next gibi büyük firmalar bulunuyor. Bunch’ın bundan önceki yatırımcıları arasındaysa London Venture Partners, Founders Fund, Betaworks gibi şirketler yer alıyor.

Platformun içerisinde, yeni kullanıcılar için başlangıç noktası olabilecek birçok birinci parti oyun bulunuyor. Tabii buradaki en büyük sorun ise üçüncü parti oyun geliştiricileriyle, Bunch uygulaması içerisinde bağlantı kurmaları için ortaklık oluşturmak. Ancak yapılan yeni yatırımlarla birlikte Bunch, kendisini bir anda büyük oyun yayıncılarının kanatlarının altında buldu. Ayrıca yapılan yeni yatırımlar, şirketin finansmanını 8,5 milyon dolara çıkardı.

Bunch

Bu nostalji hissini 21. yy’a getirmek isteyen farklı uygulamalar da oldu. Bu uygulamalardan bir tanesi de QuizUp’ın kurucusu Thor Friedricksein tarafından kurulan TeaTime Live’dı. Ancak TeaTime, filtreleri ve avatarlarıyla daha çok video sohbet uygulaması gibi hareket ederken, Bunch’ın yaptığı gibi gerçek hayattaki arkadaşlarla değil, tıpkı Discord gibi kullanıcılarının diğer oyuncularla tanışmasını istiyordu.

Arkadaşınızla birlikte bir oyunu yüklediğinizde, Bunch, arka planda sesli sohbeti sürdürmeye devam ediyor. Selçuk Atlı, oyuncuların gerçek hayattaki arkadaşlarıyla bu tarz bir iletişim kurabilmesinin etkisinin hem kullanıcılar hem de oyunlar üzerinde olumlu olacağını düşünüyor.

Atlı, platforma yeni arkadaş eklendikçe belli oyunlardaki oyunda kalma süresinin 1,3 kat arttığını söylüyor. Bunch’un CEO’suna göre 7. ve 30. günler arasında oyuncuların oyunda kalma süresi normal oyunculara göre 2 kat artıyor. Bunch, şu sıralar platformuna yeni oyunlar eklemek ve yeni kullanıcılarını bünyesine çekmek üzerine odaklanmış durumda.

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/11/20/bunch-the-discord-for-mobile-games-raises-3-85m-from-supercell-tencent-riot-games/
39
5
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
39
5
3
3
2