NASA, Ormanda Gizli Kalmış 10,500 Yıllık Antik Kent Buldu

1
0
0
0
0
NASA, Ormanda Gizli Kalmış 10,500 Yıllık Antik Kent Buldu
NASA, üstün teknolojik cihazlarının yardımıyla Kızılderililerin yaşadığı düşünülen, 10,500 yıllık antik bir kentin izlerine ulaştı.

NASA bünyesinde çalışan bilim insanları, lazer tabanlı ‘uzaktan algılama ekipmanları’ yardımıyla ABD’nin Connecticut eyaletinde olan ve tarihi 10,500 yıl öncesine dayanan antik bir kentin kalıntılarına ulaştılar. Araştırmacılar, antik bölgede avcı toplayıcıların yaşadıklarına inanıyorlar.

LIDAR isminde çim, çalılık ve ağaçlar dahil olmak üzere birçok engeli oluşturarak 3 boyutlu model oluşturan bir teknoloji kullanılarak açığa çıkartılan antik kentin bu sayede yüzeyi de net bir şekilde görülüyor. Bilim insanları tarafından yabancı gezegenlerin, uyduların ve asteroitlerin incelenmesi için geliştirilen teknoloji, NASA tarafından Apollon programlarına kadar dahil edilmiş. 

LIDAR teknolojisi, ilginç bir şekilde geçmişte birçok çığır açan keşiflerin yapılmasına vesile olmuş. Bu teknoloji, arkeologların Honduras’taki efsanevi kayıp Beyaz Şehir - Ciudad Blanca’nın yerini tespit edebilmelerine de yardımcı olmuş.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0