Porsche Taycan Turbo’nun Menzili Tesla Model S’nin Gerisinde Kaldı

14
5
5
1
1
Dünyaca ünlü lüks otomobil üreticisi Porsche’un elektrikli otomobili Taycan Turbo’nun menzilinin yaklaşık 323 kilometre olduğu açıklandı. Bu sayı, Tesla Model S’nin menzilinden daha kısa.

Porsche, Türkçe isimli elektrikli modeli Taycan ile bu piyasada da boy göstereceğini ilan etmişti. Taycan Turbo’nun EPA (Çevre Koruma Ajansı) tarafından menzili açıklandı. Porsche aracın menzilinin 450 kilometreyi bulabileceğini söylemişti. EPA ise rakamı 323 kilometre olarak açıkladı. Öte yandan Porsche Avrupa test pistini kullanmıştı ve o pistte rakamların genelde daha yüksek çıktığı da biliniyor. 

Taycan’ın en pahalı modeli olan Taycan Turbo S, EPA’da yapılan testlerde 320 kilometrenin altında kaldı ancak aracın menzili açıklanmadı. Öte yandan bu rakamlar, Tesla Model S’nin 560 kilometreden başlayan menziline yetişmekte bir hayli zorlanıyor.

Taycan Turbo'nun menzili hayal kırıklığı yarattı

porsche taycan turbo

Bir Porsche temsilcisi, otomotiv firmasının AMCI Testlerini kullandığını ve bu testlere göre Taycan Turbo’nun menzilinin 440 kilometre kadar olduğunu söyledi. Ayrıca EPA testlerine saygı duyduklarını ve sonuçları da kabul ettiklerini belirttiler. 

Menzil mesafesi elektrikli araçlar için sadece övünmekte kullanılan bir rakam değil. Elektrikli araç sektöründe müşterilerin en çok dikkat ettiği şeylerden birisi araçların menzili. Yapılan araştırmalarda menzil kısıtının insanların elektrikli otomobil kullanmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğu ortaya çıkmıştı. 

Taycan menzilkine değil performansına güveniyor

porsche taycan turbo

Geleneksel arabalarda 'az yaksın, çok kaçsın' diye ifade edilen az yakma özelliğinin elektrikli otomobillerdeki yansıması menzil olsa da sonuçta Taycan bir Porsche ve tarihin herhangi bir döneminde yakıt tasarrufu ile reklam yapan bir Porsche olmamıştır. Taycan modelinde de durum benzer gözüküyor.  

Porsche Taycan Turbo, 260 kilometre en yüksek hıza, 670 beygir güce ve 0’dan 100’e 3 saniyede çıkabilme kapasitesine sahip. Aracın teslimatları ise bu yılın sonlarında başlayacak. 

Kaynak : https://www.businessinsider.com/porsche-taycan-turbo-has-lower-range-than-tesla-model-s-2019-12
14
5
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
14
5
5
1
1