Rusya'daki Bir Satranç Turnuvasındaki Robot, 7 Yaşındaki Rakibinin Parmağını Kırdı (Video)

27
13
2
1
0
Rusya'daki Bir Satranç Turnuvasındaki Robot, 7 Yaşındaki Rakibinin Parmağını Kırdı (Video)
Rusya'da yapılan bir satranç turnuvasına götürülen satranç oynama robotu, çocuk rakibinin parmağını kırdı. Bu anlar kameralara da yansıdı.

her geçen gün yapay zekanın ve robotların gelişmesiyle birlikte bu robotlar farklı alanlarda kullanılır oldu. Bu alanlardan birisi ise satranç tunuvaları.Deep Blue gibi yapay zekalar ve satranç robotları hem yetişkinlerin hem de çocukların fazlasıyla ilgisini çekiyor. Rusya'da da bir satranç turnuvasında da çocukların ilgisini arttırmak için bir robot kullanılmasına karar verildi. Sonuç ise daha ziyade travmatik oldu.

13-21 Temmuz arasında yapılan Moskova Açık Satranç Turnuvası'nda yaşayan olay 19 Temmuz'da gerçekleşti. Robotun üreticilerine göre bir kazadan dolayı turnuva alanındaki satranç robotu bir çocuğun parmağını tutup kırdı. 

Robot bir çocuğun parmağını kırdı

İsminin Christopher olduğu açıklanan 7 yaşındaki çocuk, 9 yaş altı kategorisinde mücadele ediyordu. Rusya Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Sergey Smagin'e göre çocuk, robot hamlesini tamamlamadan önce hareket etti. Bu esnada hamle yapan robot taş yerine Christopher'ın parmağını kavrayarak küçük çocuğun parmağının kırılmasına neden oldu. Yetkililer ise çocuğun parmağının kırılmasından saniyeler sonra müdahale ederek robotu kapattı. Yetkililer ise bu robotun aslında kiralık olduğunu ve bugüne kadar herhangi bir kaza yaşamadıklarını belirtti. 

Rus yetkililerden gelen açıklamalar ise pek de tatmin edici olmadı. Başkan yardımcısı genel olarak suçlunun çocuk olduğunu ima eden açıklamalar yapmakla suçlanırken, çocuğun güvenlik protokollerini ihlal ettiğini söyledi. 

Moskova Satranç Federasyonu Başkanı Sergey Lazarev ise "Robot çocuğun parmağını kırdı. Bu tabii ki kötü bir şey" dedi. Sonrasında ise 16 yıldır kullanılan robotun bugüne kadar kimsenin bir kemiğini kırmadığını, hatta canını yakmadığını söyledi. Daha önce de kullandıkları robotun operatörünün hatası olduğunu belirten Lazarev, çocuğun robota hamle yapması için gereken zamanı vermediğini söyledi.

Parmağı kırılan çocuk ise parmağı alçıya alındıktan sonra turnuvaya devam etti ve hatta ödül törenine de katıldı. Çocuğun ailesinin ise yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmayı planladıkları ifade edildi. 

Kaynak : https://www.techspot.com/news/95405-watch-chess-playing-robot-grabs-child-opponent-finger.html
27
13
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
13
2
1
0