Yanında Telefon Çalınca 'Venom Gibi Cana Gelen' Sözde Grafen Videosu Aşı Karşıtlarına Malzeme Oldu

18
1
1
1
0
Yanında Telefon Çalınca 'Venom Gibi Cana Gelen' Sözde Grafen Videosu Aşı Karşıtlarına Malzeme Oldu
Aşı karşıtları, bir telefon ve siyah renkli metalik bir tozun bulunduğu ilginç bir videoyu, aşıların içinde bulunduğunu ve deneylerinin(!) grafen oksidin telefonlardan gelen arama sinyallerine tepkisini gösterdiğini öne sürerek paylaştı.

Gün geçmiyor ki 'bilinen' bilimsel gerçekleri uydurma hikayelerle komplo teorilerinin içerisinde görmeyelim... Özellikle aşılar, bu tür dezenformasyonların merkezinde bulunuyor. 

Bugünün anlamsız komplo teorilerine karıştırılan “talihli” malzemesi ise grafen oksit oldu. Tıpta ve sanayide çok kullanılan bu bileşenin daha önce pek çok kez Covid-19 aşısında bulunduğu iddia edilmişti. Son günlerde sık sık paylaşılan bir videoda ise grafen oksitin telefondan gelen sinyallere verdiği tepki olduğu öne sürülen bir görüntü gündem oldu. 

Öncelikle söz konusu videoya bir bakalım:

Grafen oksit nedir?

Grafen oksit, C140H42O20 formülüne sahip yapay bir bileşiktir. Karbonun bir allotropu olan grafitin, oksijenle tepkimeye girmesi sonucu ortaya çıkar. Sanayide ve biyomedikal teknolojilerde sınırlı olarak kullanılır, aşılarda kullanımı ise deney aşamasında olsa da pratiğe dökülmemiştir. İddia edildiği gibi Pfizer’in Covid-19 aşısında grafen oksit yoktur. 

Peki evde grafen oksit yapabilir miyiz?

Grafen oksit yapmak o kadar kolay bir iş değil. Hazır alabilirsiniz ama çok çok ufak bir miktar için bile binlerce lirayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Zira gramı 2.600 TL civarında bir fiyata satılır. Videodaki gibi bir yığın alsanız bile aramalara öyle bir tepki vermediğini görüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Peki gerçekten böyle tepki verecek bir şey yapabilir misiniz? Evet. Hem de oldukça basit bir şekilde. Biraz yapıştırıcı, biraz su, biraz demir oksit, biraz sıvı nişasta ile küçük venomunuzu hazırlayabilirsiniz. Özellikle aramalarla denk gelecek şekilde bir de mıknatıs yaklaştırır ya da telefonun manyetik alanında bu tozların kalmasını sağlarsanız çok eğlenceli görüntüler görebilirsiniz. Bakın burada hazır yapılmışı var:

Zaten videonun orjinali de bambaşka

Aşı karşıtlarının iddialarındaki video da özünde bambaşka bir konu üzerine çekilmiş durumda. Videonun başlığı da “Cep Telefonunun Manyetik Cevher Üzerinde İnanılmaz Etkisi Var” ve açıklamasında da  “bir cep telefonunun bir mıknatıs kullanarak manyetik bir cevhere nasıl etki ettiğini göreceksiniz.” ifadesi yer alıyor. 

Kaldı ki videonun orjinali bile oldukça şaibeli. Akıllı telefonlar bu kadar güçlü mıknatıslanma etkisi yaratmaz, hele böyle birkaç gramlık yapıları kıpır kıpır oynatamaz. Masa şeffaf olsaydı altında yer alan bir neodyum mıknatısı çok net bir şekilde görebilirdik, zira manyetik hareketler kararlıdır, dalgalar halinde hareket eder ve her demir parçası bir yörüngeye oturmaya çalışır. Bir sağa bir sola gidip dokungaç gibi uzanma hareketini manyetik hamurlar, mıknatıslara erişmeye ya da mıknatısları yutmaya çalıştıklarında yapar. 

Dünyanın bir yerlerinde, farklı ülkelerdeki bilim insanlarının bir yalanı sürdürmek için anlaştığına inanan ancak kendisinin bu yalanı tek bir videoyla çözebildiğini düşünmek isteyen insanlar olabilir; ancak işin doğrusu, iddiaların kaynağını araştırmakla ortaya çıkacaktır.

Kaynak : https://www.malumatfurus.org/grafen-oksit-telefon/
18
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
1
1
1
0