SpaceX, Crew Dragon İçin Yeni Bir Paraşüt Sistemi Geliştirdi (Video)

7
1
0
0
0
SpaceX, daha önce test sırasında paramparça olan uzay aracı Crew Dragon’a yeni birtakım eklemeler yapıyor. SpaceX'in yayınladığı yeni video Crew Dragon kapsülüne eklenen yeni paraşüt sistemiyle ilgili bilgiler veriyor.

Nisan ayında sızdıran bir valf nedeniyle test sırasında patlayan kapsül üzerinde çalışmalarına devam eden SpaceX, proje üzerinde birtakım yeniliklere gitmiş gibi duruyor. SpaceX, şu anda astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştırmak için Crew Dragon kapsülündeki hataları düzeltiyor ve paraşüt sistemini güncelliyor.

SpaceX'in yayınladığı video, Crew Dragon kapsülünün yeni geliştirilen paraşüt sistemlerini gösteriyor. SpaceX, yeni sistemini “Dünyanın en gelişmiş uzay aracı paraşüt kurtarma sistemi” olarak nitelendiriyor. Yeni paraşüt sistemi, şimdiye kadar farklı koşullarda 25 kez başarıyla test edildi. Videoda gösterilen testler arasında kapsül, 10.000 ile 25.000 ft. yükseklikte bir C-130 uçağından, 8.000 ile 12.000 ft. yükseklikte bir Skycrane helikopterinden ve 50.000 ft. yükseklikte bulunan bir balondan aşağı atılıyor.

Crew Dragon

Kapsül, bu araçlardan atıldığında paraşütü zaten açılmaya hazır hâlde beklemekte. Kapsül düştüğünde paraşüt, kendisini açıyor ve hava direncini kullanarak kapsülün hızla yere düşmesini yavaşlatıyor. Bilindiği gibi paraşütler, kapsülün inişini güvenli bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmaları için kullanılıyor. Test edilen farklı koşullar, tek paraşütlerin yanı sıra çift, üçlü ve dörtlü paraşütleri de içeriyor. Tüm bu testler sonucunda SpaceX, “Şimdiye kadar yapılmış en güvenli ve en gelişmiş sistemlerden birisiyle karşı karşıyayız ve bu sistem, ABD'ye uzay uçuşu yeteneklerini geri veriyor” açıklamasını yaptı.

Şirketin bu aşamadan sonra yeniden kullanılabilir roket güçlendiricilerini doğru şekilde indirmek için çalışması gerekiyor. Destekleyicilerin inişi, destekçiler insansız olduğu için bir kapsülün inişine göre çok daha düşük önceliğine sahip olsa da bu kapsüllerin değiştirilmesi ve geliştirilmesi oldukça ciddi maliyetlere yol açıyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/spacex-dragon-parachute-tests/
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0