Steam, 'Önerilen' Dolar Kurunu 1,8 TL'den 10 TL'ye Yükseltti: Çoğu Oyunun Fiyatı %550 Artacak!

174
15
15
7
2
Steam, geliştiricilere sunduğu fiyatlandırma aracı "Pricing Tool"u güncelledi. Bu güncelleme ile dolar/TL paritesi, 1,8'den 10'a yükseldi. Bu durum, oyun fiyatlarının yaklaşık 5,5 kat artabileceğinin bir göstergesi...

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyun platformu Steam, en çok da Türkiye'deki oyuncuları ilgilendirecek bir karara imza attı. Platformdaki para birimleri pariteleri güncellendi. Bu güncelleme sonrası tavsiye edilen dolar/TL kuru 10'a yükseldi. Bu oran, daha önce 1,8'di. Peki bu ne demek?

Steam, geliştirici hesabı olan işletme veya bireylere "Pricing Tool" isimli bir hizmet sunuyor, bu hizmetle oyun fiyatlarının belirlenmesine yardımcı oluyordu. Geliştiriciler, ülkeler bazında bağımsız olarak fiyat belirleyebildikleri gibi bu Pricing Tool'u da kullanabiliyor ve otomatik olarak fiyatlandırma yapabiliyordu. Steam'in dünya genelinde hizmet veren bir platform olduğunu düşündüğümüzde, Pricing Tool kullanımı oldukça yaygındı.

Yerel fiyatlandırma yerine Steam'in önerisini baz alan oyunlar, 5 kat zamlanacak

Steam

ekran görüntüsü

*Yayıncı ve geliştirici Dora Özsoy tarafından paylaşılan ekran görüntüleri.

Diyelim ki bağımsız bir geliştiricinin 1 dolara sattığı bir oyunu satın almak istiyorsunuz. Bu oyunun bugüne kadarki tavsiye edilen satış fiyatı 1,8 TL idi. Ancak son kararla bu durum değişti. Aynı oyun, bugün itibarıyla 10 TL'ye satın alınabilecek. Bir kez daha altını çizelim: Bu durum Steam'in Pricing Tool isimli aracını kullanan ve otomatik fiyatlandırma yapan geliştiricilere ait oyunlar için geçerli.

Bazı oyunlar, fiyatları şimdiden güncelledi bile

left for dead

Örnek olarak; Left 4 Dead'in fiyat geçmişine baktığımızda, oyunun 18,5 TL olan fiyatının 24 Ekim itibarıyla 105 TL'ye fırladığını görüyoruz. Elbetteki bu değişim, Türk Lirası için otomatik fiyatlandırma yapan çoğu oyunda karşımıza çıkacaktır.

oyun fiyat güncellemesi

Bu noktadan sonra Steam'deki oyun fiyatlarının ciddi anlamda zamlanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira pek çok geliştirici, ülke dinamiklerini de göz önünde bulunduran Steam Pricing Tool'u kullanıyordu. Oyunun fiyatını dolar bazında belirleyen geliştirici, diğer ülkelerdeki fiyatların anında oluşmasını sağlıyordu. Bundan sonra Türkiye için yerel fiyat uygulaması yapmayan geliştiricilere ait oyunlar, her zamankinden daha pahalı olacak...

Kaynak : https://store.steampowered.com/news/group/4145017/view/3314110913449340510
174
15
15
7
2
Emoji İle Tepki Ver
174
15
15
7
2