Uzaydan Topladıklarını Dünya’da Satmayı Planlayan Şirket, İlk ‘Uzay Madeni’ İçin Fırlatmayı Bu Yıl Yapacak

6
4
1
1
0
AstroForge isimli yeni bir şirket, uzayda madencilik yapmak için kolları sıvadı. 2023'te iki kez uzaya gitmeyi planlayan şirket, 10 yıl içerisinde uzayda topladığı madenleri yeryüzünde satmaya başlayacak.

2023 yılı, uzayla ilgili yapılan çalışmalarda devrim niteliğinde gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Zira özel bir şirket olan AstroForge, bu yıl iki kez uzaya gidecek. Bu yolculuklarda uzay madenciliğinin temelleri atılmış olacak. Gelin hep birlikte bu ilginç olayın detaylarına yakından bakalım.

AstroForge nispeten yeni bir şirket ve uzay madenciliği ile ilgileniyor. Geçtiğimiz yıl başlattığı yatırım turunda 13 milyon dolar toplayan şirket, bu parayı iyi değerlendirmiş gibi görünüyor. Zira şirket tarafından yapılan son açıklamalar, AstroForge'un bu yıl uzayda madencilik yapmak için ilk somut adımları atacağını gözler önüne seriyor.

Nisan ayındaki ilk uzay yolculuğunda, asteroide benzer bir malzemenin madenciliği yapılacak!

uzay madenciliği cihazı

*AstroForge tarafından geliştirilen uzay rafinerisi.

AstroForge'un dikkat çekici projesi, Nisan 2023'te resmen başlayacak. SpaceX tarafından uzaya fırlatılacak bir roket, AstroForge tarafından geliştirilen uzay madencisini de içinde bulunduracak. Uzaya ilk çıkış aşamasında, madencinin asteroide benzer bir maddeyi (regolit) uzayda nasıl ayrıştırdığı tespit edilecek. Asteroide benzer maddenin Dünya'dan gönderileceğini belirtelim.

İkinci yolculukta ise gerçek bir asteroit yüzeyinden veri toplanacak!

asteroit

AstroForge, madencilik için en uygun asteroitleri belirlemek için NASA ile bir iş birliği yaptı. Bu çalışmalar kapsamında da metal açısından zengin olan bir asteroidin belirlendiği düşünülüyor. İşte şirketin ikinci uzay yolculuğu da tam olarak bu asteroit ile ilgili olacak. AstroForge yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanarak, söz konusu asteroidin yüzeyinde incelemeler yapıp, madenciliğe uygun olup olmadığını gerçekten anlayacak. 

Şirket CEO'su Matt Gialich tarafından yapılan açıklamalarda, asteroitleri alıp uzay madencisinde işlemenin bir yolunu bulmaları gerektiği ve hedefledikleri asteroit için bunu yaptıklarına inandıkları belirtildi. Yapılacak uzay yolculukları, CEO'nun haklı olup olmadığını ortaya çıkartmış olacak.

AstroForge'un planları bu iki uzay yolculuğundan ibaret değil

Astroforge

Bu arada; AstroForge'un geleceğe yönelik iki planı daha var. Eğer 2023 yılındaki ilk iki proje başarılı bir şekilde tamamlanırsa, bu kez üçüncü ve dördüncü aşamaya geçilecek. Şirket, üçüncü aşamada bir asteroide inmeye çalışacak. Dördüncü ve son aşama ise asteroidden toplanan platinin Dünya'ya getirilmesi olacak. Eğer tüm bunlar gerçek olursa şirketin 10 yıl içerisinde uzay madenciliği yapmaya başladığını ve topladığı madenleri yeryüzünde satmaya başladığına şahitlik edeceğiz...

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/asteroid-mining-startup-astroforge-will-test-its-metal-refinery-tech-in-space-this-year/
6
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
4
1
1
0