• Anasayfa
  • Otomobil
  • Tesla'nın Otopilotu, Yine Ölümlü Bir Kazadan Sorumlu Oldu

Tesla'nın Otopilotu, Yine Ölümlü Bir Kazadan Sorumlu Oldu

14
12
6
2
1
Otonom sürüş sistemleri ve elektrikli motorlar konusunda sektörün öncülerinden olan Tesla, aslında göründüğü kadar masum olmayabilir. Son yaşanan ölümlü bir Tesla kazası hakkında yayımlanan son raporlar, oldukça ciddi.

Tesla’nın elektrikli otomobilleri geleceğin otomotiv rekabetini şekillendiriyor. Diğer büyük üreticiler Tesla’nın izinden giderek, fabrikalarını dönüştürüyorlar. Ayrıca yapay zekâ destekli otonom sürüş sistemleri konusunda Tesla, şu an sadece hukuki düzenlemelerin oturmasını bekliyor. Elon Musk’a göre tam otonom sürüş güncellemesi hazır ve Tesla otomobilleri, direksiyona hiç* dokunmadan yol yapabilecek durumda. 

Nitekim her sektörde olduğu gibi, bu sektörün öncüleri de sorunlarla başa çıkmak zorundalar. Tesla’nın başı ise otonom sürüş sistemlerinin yol açtığı ölümlü kazalarla dertte.

Tesla otonom sistemlerinin karıştığı 4. ölümlü trafik kazası:

Geçtiğimiz Mart ayında ABD’nin Florida kentinde yaşanan bir kazanın başrolünde, Tesla’nın en ucu otomobili olan Model 3 yer alıyordu. Yaşanan kazada araç, bir kamyonla  çarpışmıştı. Aracın 50 yaşındaki sürücüsü olay yerinde hayatını kaybederken, hemen soruşturmalar başlatıldı. Açıklanan son detaylara göre kazadan hemen önce aracın otopilot sistemleri devreye girmişti. Yaşamını kaybeden sürücünün ya da kamyon şoförünün bir hatası bulunmuyordu.

Bu kaza, bir Tesla otomobilinin başrolde olduğu, otonom sistemlerin suçlu ilan edildiği 4. kaza oldu. Daha ilginç olan, kazaya ilişkin raporların Mayıs 2016’da gerçekleşen ilk ölümlü Tesla kazasıyla pek çok benzerlik taşımasıydı. Zira aradan geçen 3 yıla rağmen ortaya çıkan bu benzerlik, bazı sorunların hâlâ çözülemediğini gösteriyor.

Elon Musk, bu vakalara rağmen tam anlamıyla özerk sürüş sistemlerinin 2020’de yapılacak güncellemeyle sunulacağını söylüyor. 

Yaşanan son ölümlü kaza hakkında yayımlanan son resmi raporlar, Tesla’nın otonom sürüş sistemi planlarını erteleyebilir. Yollar, henüz insan sürücülere ilişkin net ve kesin hukuki kolaylıklar için sıkıntılıyken, otonom sürüş sistemlerin için önümüzde prosedürlerle dolu uzun yollar var. Elon Musk’a göre beklemek anlamsız. Nitekim otonom sürüş sisteminin neden olduğu ölümlü bir kazada suçun kimde olduğu, cezanın kime ve nasıl kesileceği konusu hâlâ ciddi tartışmalara sebep oluyor.

Kaynak : https://www.wired.com/story/tesla-autopilot-crash-methane-climate-change-todays-news/
14
12
6
2
1
Emoji İle Tepki Ver
14
12
6
2
1