SON DAKİKA: TFF, Stadyuma Giriş Şartlarını Değiştirdi: Çift Doz Aşı Olmayan Alınmayacak

68
22
5
0
0
Türkiye Futbol Federasyonu, Stadyumlara Giriş Şartlarında değişikliğe gitti. Federasyon tarafından yapılan değişikliklerden birisi, aşı olmayanların stadyumlara alınmaması yönünde oldu. Yeni karara göre çift doz aşı olmayanlar, stadyumlara giriş yapamayacaklar.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), ülkemizdeki vaka sayıları 20 binin üzerinde seyretmeye devam ederken bugün seyircili maçlara dair çok önemli bir karar aldı. Federasyon, Sağlık Kurulu’nun yeni değerlendirmesiyle birlikte Stadyuma Giriş Şartlarında önemli değişiklikler yaptı. Yeni değişiklikler, aşı olmayan kişilerin stadyumlara alınmamasını da içeriyor.

 TFF’den yapılan açıklamaya göre şartlar, toplum sağlığının en üst düzeyde korunabilmesi amacıyla değiştirildi. 2021-2022 futbol sezonunda uygulanacak, Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatının yürürlüğe girmesinden itibaren geçerli olacak Stadyum Giriş Şartları şu şekilde oldu:

Stadyuma giriş şartları:

stadyum

  1. T.C. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen aşı takvimini (iki doz) tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; COVID-19 geçirmiş kişiler ise, izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.
  2. 12 yaşını tamamlamış ve henüz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Ancak söz konusu yaş grubuna T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılması halinde, söz konusu kişiler 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  3. T.C. Sağlık Bakanlığı güncel uygulaması kapsamında, COVID-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.
  4. Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten önce kombine bilet satın almış ancak aşı takvimini tamamlamamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyumlara girebilecektir. Ancak söz konusu kombine sahiplerinin, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılmış grupta olmalarına rağmen 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  5. UEFA’nın güncel uygulamaları göz önünde bulundurularak ve kamu sağlığının korunması amacıyla misafir takım seyirci uygulaması 2021-2022 sezonu boyunca yapılmayacaktır. Misafir tribünlerine sadece ev sahibi takım seyircisi alınabilir. 
  6. Stadyumlarda yer alan Protokol ve Basın Tribünlerine girişler, seyirci giriş koşullarına tabi olacaktır.
  7. Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarında seyircilerin stadyuma girişleri, HES entegrasyonu ile E-Bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine E-Bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Kişilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Localara girecek kişiler ve seyirciler için E-Bilet sistemi üzerinden yapılacak; Protokol Tribününe girecek kişiler için ise E-Bilet sistemi veya HES uygulaması üzerinden yapılacaktır.
  8. TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin stadyumlara girişleri, ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu kontrolü ile yapılacaktır.
Kaynak : https://www.fanatik.com.tr/tff-acikladi-deplasman-taraftarlari-stada-alinmayacak-2235987
68
22
5
0
0
Emoji İle Tepki Ver
68
22
5
0
0