Hackerlar Birbirine Girdi: "2 Milyar TikTokçunun Verisini Çaldık" Diyen Hacker, Her Yerden Banlandı

9
2
1
0
0
Geçtiğimiz gün 2 milyar TikTok kullanıcısının verilerine erişim sağladığını öne sürerek gündem yaratan hacker, paylaşımı yaptığı forumda kaosa neden oldu. Forum sahibi, hackerı yalancılıkla suçladı ve hesabını kapattı.

Geçtiğimiz gün TikTok veri tabanının ele geçirildiği ve 2 milyarı aşkın kullanıcının verisi ile uygulamanın backend kodlarının çalındığı iddiası büyük bir gündem yaratmıştı. İddiaların ardından TikTok’tan resmi bir açıklama paylaşılmış ve veri sızıntısına dair herhangi bir iz bulunamadığı ifade edilmişti.

TikTok hakkındaki veri sızıntısının gerçekliği halen sorgulanmaya devam ederken, sızıntının paylaşıldığı hacker forumunda kaos yaşandı. Verileri paylaşan hackerın forumdaki hesabı kapatıldı. Paylaşımın bunun öncesinde hackerın kendisi tarafından silindiği aktarıldı. Söz konusu paylaşım talep üzerine forum yönetimi tarafından yeniden yayınlanırken bu kez forum sahibinden önemli bir açıklamaya da yer verildi.

Forum sahibi, hackerın yalancı olduğunu öne sürdü:

hacker

“Personel düzenlemesi: Bu konu başlığı, birden fazla kişinin geri istemesi nedeniyle geri yüklendi. AgainstTheWest başlangıçta onu sildi. İhlalin TikTok'tan olmadığını ve onun büyük olasılıkla yalan söylediğini veya bu tür çirkin iddialarda bulunmadan önce soruşturma bile yapmadığını lütfen unutmayın. AgainstTheWest, ihlaller veya diğer şeyler hakkında uzun bir yalan söyleme geçmişine sahiptir (Devlet destekli bir hack grubu olduğunu söyleyerek… haha) ve bu bardağı taşıran son damlaydı.”

Hackerın Twitter hesabı da kapatıldı:

tiktok

Öte yandan hacker, forumda yaptığı paylaşımda geçtiği son güncellemede önemli bir bilgiye de yer verdi. Twitter hesaplarının bir sebepten dolayı kapatıldığını söyleyen hacker, veri tabanının boyutunun da 790 GB değil, 6,7 TB olduğunu iddia etti. Hacker, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sızıntının TikTok'tan olmadığını iddia eden insanlarla (ve TikTok'un kendisiyle) ilgili olarak, o zaman verilen örneklerde neden çerezlerin kaydedildiğini ve bu kadar çok bilgi olduğunu açıklayabilirler mi? Haberin Twitter'a ulaştığı anda, platformda bilgi paylaşmamamıza rağmen askıya alınmamızı çok şüpheli buluyorum. Belki de TikTok bizi susturmak için bazı ipleri eline alıyor...

Hacker, bu sözlerinde TikTok hakkındaki sızıntının gerçek olduğunu ve TikTok’un sızıntı haberinin yayılmasını önlemeye çalıştığını öne sürerken, forum sahibi ve TikTok’un açıklamalarıysa bu sızıntının gerçek olmadığını söylüyor. Söz konusu forumda zaman zaman sahte veri sızıntısı başlıklarının açıldığını da belirtmekte fayda var.

Bir önceki gün yaşanan gelişmenin detaylarına ulaşmak için:

9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0