Twitter, Dünya Liderlerinin Yasaklanmamak İçin Uyması Gereken Kuralları Açıkladı

49
8
4
2
0
Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter, dünya liderlerinin hangi şartlar altında yasaklanacağını belirten bir blog yazısı paylaştı. ABD’li şirket, çizgiyi aşan liderlerin diğer kullanıcılarla aynı muameleyi göreceğini taahhüt ediyor.

Twitter’ın ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere dünya liderlerine karşı sergilediği tutum, uzunca bir zamandır tartışılıyor. Özellikle yabancı karşıtlığı, hedef gösterme ve cinsel istismar konularında sıfır tolerans politikası benimseyen sosyal medya devi, mevzu bahis dünya liderleri olunca bazen bu politikasını esnetebiliyor.

Örneğin; Donald Trump. Amerikan siyasi tarihinin en tartışılan başkanlarından birisi olan Trump, kişisel Twitter hesabından çoğu zaman insanların sinir uçlarına dokunacak tweetler atıyor. Hatta, Twitter’dan umudu kesen bazı insanlar, ABD Başkanı’nın platformdan atılması için imza kampanyaları dahi başlatmıştı.

trump

Nihayet bu konuyu ele almaya karar veren Twitter, dünya liderlerine özgü bir kurallar listesi yayınladı. Özellikle tweetlerin diline odaklanacağını belirten şirket, bir paylaşımın topluluk kurallarını ihlal etse dahi, içinde kamu yararı olduğu takdire kaldırılmayabileceğini ifade etti.

Twitter, dünya liderlerinin aşağıdaki paylaşımları yapmasında halinde yaptırımla karşılaşacaklarını söylüyor:

  • Terörizmi teşvik etme
  • Çocuğa cinsel taciz veya istismarda bulunma
  • Kendine zarar vermeyi teşvik etme
  • Kişinin rızası olmadan çekilmiş özel fotoğraflarını paylaşma 
  • Adresler veya telefon numaraları gibi özel bilgileri yayınlama
  • Bir bireyi veya grubu açık ve doğrudan tehdit etme

“Dünya liderleri, Twitter politikalarının üzerinde değil” diyen sosyal medya devi, belirlenen çizgileri aşan siyasilerin sansürleneceğini söyledi. Dünyanın en büyük mikro-blog platformu olan Twitter, kamuoyu tartışmaları için en popüler alanlardan bir tanesi konumunda.

Dünya liderlerinden politikacılara, sporculardan bilim insanlara kadar pek çok kişi, kendi düşüncelerini anlık olarak paylaşmak için Twitter’ı kullanıyor. Dolayısıyla sosyal medya devinin belirlediği yeni politikasını ne derece uygulayacağı büyük bir merak konusu. Hele ki bu siyasi ve sosyal iklimde. Bekleyip, göreceğiz.

Kaynak : https://thenextweb.com/twitter/2019/10/15/twitter-details-what-world-leaders-would-have-to-do-to-be-banned/
49
8
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
49
8
4
2
0