Twitter’ın Kaynak Kodları Analiz Edildi: Savaş ile İlgili Tweetler Geri Plana Atılıyor

3
1
0
0
0
Twitter kaynak kodlarınının erişime açılmasının ardından, platformun algoritması hakkında birçok bilgi elde edildi. Aakash Gupta, Ukrayna savaşına dair tweetlerin uygulama üzerinde geri plana atıldığını ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın kaynak kodlarının Github üzerinden sızdırılmasının ardından platformun yeni sahibi Musk, Twitter algoritmasını açık kaynak olarak yayınladı. Musk’ın bu hamlesinin ardından ise birçok kişi, Twitter’ın kaynak kodlarında çeşitli analizler yapmaya başladı. 

Daha öncesinde Epic Games ve Google gibi dev teknoloji şirketlerinde çalışan ürün yöneticisi Aakash Gupta, Twitter kaynak kodlarında yaptığı analizlerde platformun Ukrayna savaşı ile ilgili atılan tweetlerin geri planda kalmasına neden olan bir kodla karşılaştığını açıkladı. 

Twitter, Ukrayna’daki savaşını yanlış bilgi olarak değerlendiriyor

Daha öncelerinde Google ve Epic Games gibi teknoloji şirketlerinde çalışan Aakash Gupta, Twitter’ın kaynak kodlarını tek tek analiz etti. Elde ettiği verileri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Gupta, fark ettiği detayları flood halinde yanıtladı.

Sosyal medya üzerinde hesabını genişletmek isteyenlerin oldukça işine yarayacak bilgiler paylaşan Gupta, Rusya ve Ukrayna arasında bir yıldır devam eden savaş hakkındaki tweetlerin yanlış bilgi kategorisine alındığını ortaya çıkardı. 

Kodlara Ukrayna ile ilgili verinin ne zaman eklendiği bilinmiyor, ancak Twitter’ın tartışmalı sahibi Elon Musk’ın daha öncesinde Ukrayna’daki savaşın bir “Üçüncü Dünya Savaşı” senaryosuna dönüşmesinden korktuğunu da biliyoruz. 

Kaynak : https://gizmodo.com/twitter-musk-ukraine-crisis-open-source-code-russia-1850293386
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0