Youtube, Yeme Bozukluklarını Anlatan Videoları Engelleyeceğini Duyurdu (İyileşme Sürecini Anlatan İçerikler de Dahil)

9
5
1
1
0
Youtube, Tiktok’un ardından yeme bozukluğu (Eating Disorder) ile ilgili bir adım atarak bu konuyu ele alan videoları engelleme kararı aldı.

Son yıllarda giderek artan güzellik algısı, beraberinde bazı psikolojik rahatsızlıkları da getiriyor. Özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla birçok kadın, daha zayıf olmanın daha güzel bir şey olduğu konusunda hem fikir. Birçok sosyal medya platformu da, herkese göre değişebilen güzellik algılarını kesin bir kalıba sokmayı reddetme konusunda çalışmalar düzenliyor.

Şirket bugün yaptığı bir açıklamada; YouTube'un "taklit edilebilir davranışları" gösteren veya tartışan içerikler de dahil olmak üzere “yeme bozukluklarıyla” ilgili ek videoları kaldıracağını duyurdu.

Yeme bozukluğu hakkında var olan politikanın kapsamı genişleyecek

Yeme bozukluklarını teşvik eden veya yücelten videolar, YouTube'da daha öncesinde zaten yasaklanmıştı. Ancak bu politika güncellemesi, izleyicilerin taklit edebileceği yeme bozukluğu davranışlarını gösteren veya tanımlayan tüm içerikleri de kapsayacak şekilde genişletildi. 

Yapılan açıklamaya göre; "yeme bozuklukları bağlamında kiloya dayalı zorbalığı" gösteren veya tanımlayan videoların tümü, yeni politika kapsamında yasaklanacak.

Bu kapsamda sadece yeme bozukluğunu anlatan değil, aynı zamanda daha öncesinde bu rahatsızlığı yaşamış ve daha sonrasında iyileşmiş kişilerin de “iyileşme yolculukları” engellenecek. Şirket bu durumu, “Bir içerik oluşturucunun yeme bozukluğu iyileşme yolculuğu hakkındaki bir video, bazıları için kendilerini daha az yalnız hissetmelerini sağlayan önemli bir sohbet başlatmaya yardımcı olabilir, ancak diğerleri için ise tetikleyici olabilir.” cümleleriyle açıklıyor. 

Platform yaptığı açıklamada “Topluluk Kurallarımızın kapsamını genişletmeyi, belirli videolara yaş sınırlaması getirmeyi ve yeme bozukluklarını tartışan videoların altına kriz kaynak panelleri koymayı içeren kapsamlı bir çerçeve geliştirmek için Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği (NEDA) ve Asociación de Lucha contra la Bulimia y la Anorexia (ALUBA) gibi uzmanlarla birlikte çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Videolara yaş sınırlaması gelecek

Youtube, bazı videoları engellerken birkaçına ise uzmanlardan yardım alınması konusunda bir not bırakacak. Bunun yanında yeme bozukluğu içeren videolardan bazıları ise yaş sınırlamasına tabi tutulacak. 

Bu durumda bazı videolar; 18 yaşın altındaki izleyicilere, hesap oturumu kapalı olduğunda ve video başka bir web sitesine yerleştirilmişse görüntülenemeyecek. 

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/4/18/23687938/youtube-eating-disorder-imitable-behavior-ban-age-restrictions
9
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
5
1
1
0