Gelir İdaresi'nden Zamlanacağı Söylenen Yurt Dışı Çıkış Harçlarına İlişkin Açıklama: "Boşuna Şimdiden Almayın"

33
7
1
0
0
Gelir İdaresi Başkanlığı yüzde 566 zam geleceği konuşulan yurt dışı çıkış harçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Mart 2022'den beri 150 TL olarak ödenen yurt dışı çıkış harçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığından bahsetmiştik. Edinilen bilgilere göre yurt dışı çıkış harçları en az yüzde 566 zamlanacak, her yıl yeniden değerleme oranına göre yeniden belirlenecekti

Bu gelişme, özellikle de sosyal medyada büyük bir tartışma yarattı. Pek çok kişi, şimdiden onlarca yurt dışı çıkış harcı pulu satın alıp, düzenlemeden etkilenmeyeceğini düşündü. Yani onlara göre bu düzenleme, pek de önemli değildi. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklama, durumun pek de böyle olmayabileceğini gözler önüne seriyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

Yurt dışı çıkış harcı pulu zam

Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. 

Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yapılan bu açıklama, yurt dışı çıkış harcı için gerçekten de bir düzenleme üzerinde çalışıldığını gözler önüne seriyor. Ancak sosyal medyada gündem olduğu gibi şimdiden alıp ucuza kullanmak gibi bir durum olmayacak.

Yurt dışına çıkış harçlarıyla ilgili düzenleme iddialarıyla ilgili:

Kaynak : https://www.gib.gov.tr/yurt-disina-cikis-harci-hakkinda-duyuru
33
7
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
33
7
1
0
0