11 Metrelik Dev T-Rex İskeleti, Milyonlarca Dolara Satıldı (Yok Bir Hayalimiz Falan)

6
5
1
0
0
İsviçre'nin Zürih kentinde Avrupa'da bir ilke imza atıldı. Dev T-Rex iskeleti, milyonlarca dolar karşılığında açık artırmada satıldı.

Bir zamanlar yeryüzünde yaşamış en etkileyici canlılardan biri olan dinozorlar, iskeletleri sayesinde Dünya’nın milyonlarca yıl önceki haline de ışık tutmamızı sağlıyor. Tabii işin bilimsel faydası bir tarafa, dinozorlar bazen büyük satışların da öznesi olabiliyor…

Geçtiğimiz gün de Avrupa’da ilk kez bir T-Rex iskeleti açık artırmaya çıkarıldı ve satıldı. Vahşi dinozor türüne ait 3,9 metre yüksekliğinde ve 11,6 metre uzunluğundaki dev iskelet, “Var olan en muhteşem T-Rex iskeletlerinden biri” olarak tanımlandı.

İskelet, 6,2 milyon dolara satıldı:

trinity 293

293 Trinity adı verilen iskelet, İsviçre’nin Zürih kentinde adı paylaşılmayan bir kişi tarafından 5,55 milyon İsviçre frankı (6,2 milyon dolar) karşılığında satın alındı. Satın alan kişinin iskelet ile ne yapacağı henüz belli değil iken iskelet, Koller müzayede evinde bir süre halkın ziyaretine açılacak.

trinity 293

293 Trinity iskeleti, tek bir dinozora ait kemikleri taşımıyor. İskelet, ABD’nin Montana ve Wyoming eyaletlerindeki kazılarda bulunan üç farklı T-Rex iskeletinden oluşuyor. Toplamda 293 ayrı kemik bulunuyor.

Bilim insanları da elbette endişesini dile getirdi:

Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Dr. Steve Brusatte, BBC’ye yaptığı açıklamada dinozorlara ait örneklerin kişilerin eline geçmesinden endişelendiğini ifade etti. Profesör, iskeletin bilimsel olarak çok değerli olduğunu ve eğitim çalışmaları için büyük önem taşıdığını paylaştı.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/articles/clw1y3ppxy5o
6
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
5
1
0
0