• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefonlarla Tansiyonu Ölçümü Yapmak Mümkün Olacak

Akıllı Telefonları Tansiyon Aletine Dönüştüren Bir Teknoloji Geliştirildi

8
7
3
2
2
Akıllı telefonlarda kullanılabilmek üzere bir yalan dedektörü geliştirmek isteyen araştırmacılar, yüzde 95 oranında doğru sonuç veren tansiyon ölçümü yapmayı başardılar.

Akıllı telefon sektörü son birkaç yıldır büyük bir değişimin içerisinde. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda üretilen akıllı telefonlar neredeyse bilgisayarlarla yarışabilecek kadar güçlü bir hale geldi ve bu da akıllı telefonların çok ciddi bir hesaplama yeteneklerinin olduğunu gözler önüne seriyor.

Akıllı telefonların sahip olduğu bu yüksek hesaplama gücünden faydalanmak isteyen araştırmacılar, yeni bir teknolojiyi yanlışlıkla keşfettiler. Bu yöntem, akıllı telefonlarda yapılan bir özçekim videosu sırasında, kişinin tansiyonunu ölçmeye yarıyor.

tansiyon cihazı

Toronto Üniversitesi'nden bilim insanları aslında, akıllı telefonlarda kullanılabilecek bir yalan dedektörü üzerinde çalışırken bu yeni teknoloji keşfettiler. Bu yöntem "Transdermal Optik Görüntüleme" olarak isimlendirilen yeni bir teknolojiyi kullanarak kullanıcıların tansiyonlarını yüzde 95 oranında doğru ölçüyor.

Geliştirilen Transdermal optik görüntüleme teknolojisi yüz derisinin yapısından faydalanıyor. Yüz derisinin sahip olduğu yarı saydam yapıdan faydalanan bu teknoloji, deri altındaki kırmızı renkli hemoglobini analiz edebiliyor. Bu sayede de kişinin tansiyonu ölçülebiliyor.

mobil uygulama

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacılar, yalan dedektörünün kısıtlı bir kitle tarafından kullanılacağını ancak tansiyon ölçümü yapmanın tüm insanlık için çok daha önemli olduğunu ve bu yüzden yalan dedektörüne bir süre ara vereceklerini ve bu teknolojiyi daha da kullanılabilir bir hale getirmek için çalışacaklarını açıkladılar.

Araştırmacılar şimdi, bu teknolojinin sadece kalp atış hızını ölçen bir versiyonunu platform marketlerine yükleyerek kullanıma sundular. "Anura" isimli bu uygulama, iOS platformu için App Store Türkiye üzerinden indirilemiyor ancak uygulamanın Android sürümüne üçüncü parti sağlayıcılar tarafından ve Google Play Store üzerinden erişilebiliyor. Uygulamaya erişmek isterseniz burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/smartphone-app-measure-blood-pressure-face-camera/61002/
8
7
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
8
7
3
2
2