Zehir Uzmanı, Akrep vs. Tarantula Kavgasında Kimin Kazanacağını Yanıtladı

65
11
5
3
1
Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde zehir uzmanı olan Samantha Nixon, pek çok internet internet kullanıcısnın YouTube'da yanıt aradığı "tarantula ve akrep kavgasında" kimin kazanacağına yanıt verdi.

Akrepler ve tarantulalar, dinozorlardan bile daha önce var olan iki antik eklem bacaklı türüdür. Peki, hiç bu iki zehirli eklem bacaklı kavga etse kim alır diye düşündünüz mü? Queensland Üniversitesi araştırma üyesi olan zehir uzmanı Samantha Nixon da pek çok kişinin  YouTube'da bile arattığı bu soruya yanıt arıyor.

Nixon'a göre dünya üzerinde 900’den fazla türe sahip olan tarantula ile 2.500’den fazla türe sahip olan akrep arasında çıkacak bir kavgada kazananı üç ana faktör belirleyecek: Zehir, boyut ve hız.

Saldırı: Zehir

zehir

Akreplerin ve tarantulaların cephanelerinde çok güçlü zehirler bulunuyor. Akrepler, zehirlerini kuyruklarındaki iğne ile rakiplerine enjekte ederler, tarantulalar ise sivri dişleri ile rakiplerini ısırarak.

Bir akrebin kıskaçları ne kadar küçükse zehri de o kadar kuvvetlidir. Örneğin Leiurus Quinquestriatus isimli sarı renkli ve küçük boyutlu akrep türü çok küçük kıskaçlara sahiptir ancak zehrinde sinir sistemi için çok zararlı olan nörotoksinler barındırır, dolayısıyla kardiyojenik şoklara yol açabilir. Basit bir deyişle kalbiniz; beyniniz ve böbrekleriniz gibi önemli organlara kan pompalayamaz.

Nixon'a göre tarantulaların zehri ise insanlar için tehlikeli olarak görülmez ve bugüne kadar tarantula tarafından ısırılıp ölen bir insan kaydedilmemiştir. Tek dikkat etmeniz gereken tarantula türü ise Güneydoğu Asya’da bulunan Poecilotheria türündeki süs tarantulalarıdır.

Kazanan: Akrep

Savunma: Boyut ve hız

boyut

Her ne kadar zehirler bu savaşçıların kendilerini savunma mekanizmalarında büyük bir yer barındırsa da tabii ki boyutlarının da önemi bir hayli büyük. Savaşçının boyutu ne kadar büyükse onu etkilemek için enjekte edilmesi gereken zehir de o kadar fazla oluyor.

Batı Avustralya’da bazı akrep türlerinin küçük örümcekleri avladığı gözlemleniyor ancak tarantula küçük bir örümcek değil ve boyutuna rağmen bir hayli hızlı, özellikle ortalama bir akrebe göre. Hatta bazı tarantula türleri (Arizona BlondeAphonopelma chalcodes, Mexican Red RumpTliltocatl vagans) ‘Akrep avcısı’ olarak anılıyor.

Kazanan: Tarantula

Sonuç olarak olası bir kavgada akrep türünün zehri, boyutuna rağmen tarantulanın sistemine zarar verebilecek güçteyse savaşı akrep kazanır. Eğer akrebin zehri tarantulayı öldürecek güçte değilse hızı ve boyutuyla tarantula akrebi paramparça eder. Öte yandan Nixon, bu konuda şöyle diyor: "Bu iki eklembacaklıların savaşında kazananı genel olarak zehir, hız ve büyüklük belirliyor. Ama bence tarantulalar biraz daha ağır basıyor."

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/381876/bi%CC%87li%CC%87m/zehir-uzman%C4%B1-yan%C4%B1t-verdi-bir-tarantula-ve-akrep-kavgaya-tutu%C5%9Fsa-kim-kazan%C4%B1r
65
11
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
65
11
5
3
1