• Anasayfa
  • Bilim
  • 1919'da Çekilen Fotoğraflar, Buz Kaybını Gözler Önüne Serdi

Alplerin 100 Yıldaki Buz Kaybını Ortaya Koyan İçler Acısı Kuş Bakışı Fotoğraflar

46
6
4
2
1
1919'da çekilen hava fotoğraflarına ulaşan araştırmacılar, aynı yerleri tekrar fotoğrafladı. Hava fotoğrafları, Alpler'in en yüksek dağı olan Mont Blanc'ın son 100 yılda ne kadar buz kaybettiğini ortaya koydu.

1919'da çekilmiş bir fotoğraf, dağın tepesini gösteren yeni bir görselle karşılaştırılarak iklim değişikliği, gözler önüne serildi. Beyaz buz lekeleri gözle görülür bir şekilde küçüldü ve çorak topraklar belirdi. 100 yıl önceki fotoğraftaki yeri bulmak için birden fazla GPS cihazı kullanan ve kamerasıyla bir helikopterden sarkan bir bilim insanı, ağustos ayında çekim yaptı ve görselleri bu hafta yayınladı. Görüntünün arkasındaki ekip, iklim değişikliğini yavaşlatma yönünde bir önlem alınmadığı sürece 2119'da fotoğrafın neredeyse hiç buz göstermeyebileceğini söyledi.

Dundee Üniversitesi'nden Dr. Kieran Baxter, "Buz kaybının ölçeği, yüksek irtifaya ulaştığımızda belliydi ancak son 100 yıllık değişim, görüntüler yan yana karşılaştırarak açıklandı" ifadesini kullandı.

İşte Alpler'deki buz kaybını gösteren o görseller:

alpler buz kaybı

Fotoğraflar, bir asır önceki ile aynı koordinatlardan çekilerek fotoğrafçı Walter Mittelholzer tarafından yeniden oluşturuldu. Siyah beyaz olmasına rağmen farkı görmek oldukça kolay. Baxter ve meslektaşı Dr. Alice Watterson, Mittelholzer'ın fotoğrafını çektiği yeri bulmak için bilgisayar haritaları ve dağların yerleşim planlarını kullandı. Sonra bölgeyi tekrar ziyaret etmek ve fotoğrafı yeniden yaratmak için bir helikopter buldu.

alpler buz kaybı

Ortaya çıkan fotoğraf, Mont Blanc Bossons ve Mer de Glace adındaki buzulları gösteriyor. Yüzeylerindeki gölgelemedeki değişim, Birinci Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana ne kadar buz kaybolduğunu gösteriyor.

alpler buz kaybı

Dr. Bakster, “Neyse ki açık hava koşulları, bu tekrarlanan hava fotoğraflarının orijinallerin yüzüncü yılında çekilmesine izin verdi. Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltmadığımız sürece başka bir yüz yıl içinde fotoğrafın çekilmesi için az miktarda buz kalacak” dedi. Araştırmacılar, Alpler'de bulunan Planpincieux buzulunda 250.000 metreküp buzun günde 40 santimetreden fazla kaydığını ölçtükten sonra Ferret Vadisi'ne düşme riski altında olduğunu söylüyorlar.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7562319/Aerial-photograph-reveals-100-years-ice-loss-Mont-Blanc-glaciers.html
46
6
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
46
6
4
2
1