AMD, Son 5 Yılda İlk Kez GPU Pazarında Nvidia’yı Geçti

28
4
3
2
1
AMD, 2019 yılındaki amansız yükselişine devam ediyor. Firma, son beş yılda ilk defa Nvidia’yı grafik işlemci satışında geride bıraktı.

İşlemci ve kasa bileşenleriyle az çok alakalı olan herkes bu yılın AMD’nin yılı olduğunun farkında. Hem bireysel kullanıcılar hem de şirketler için bu yıl AMD çok ciddi bir alternatif teşkil ediyor.

Bu durumun bir göstergesi olarak AMD, son 5 yıl içerisinde ilk defa grafik işlemci satışlarında Nvidia’yı geride bırakmayı başardı. Intel hala bu pazarın lideri olsa da AMD artık piyasada 2. sıraya yükseldi. AMD, bu yılın 2. çeyreğinde GPU satışında Nvidia’yı geçti.

amd-radeon-5700

Nvidia, en yüksek seviyeye bakıldığı zaman AMD’nin kafa tutamayacağı grafik çözümleri sunmaya devam ediyor. AMD ise bütçe dostu 500 serisi Polaris kartları ve orta seviyedeki RX 5700 ve 5700 XT ile ciddi bir müşteri kitlesini çekiyor. Görünüşe bakılırsa Nvidia’nın grafik çözümlerinin yüksek fiyatları oyuncuların tercihi üzerinde etkili oluyor. 

John Peddie araştırmasına göre bu yılın ikinci çeyreğinde AMD satışları %2,4 artarak %17,2’yi buldu. Nvidia ise %16’da kaldı. Intel ise neredeyse %67 ile pazarda liderliğini sürdürüyor. Yine de AMD’nin 3000 serisi GPU’ları ciddi bir potansiyel taşıyor. 

grafik-işlemci-satışları

AMD, genel olarak satışlar %10 düşmesine rağmen satış rakamlarını artırmayı başardı. Bu başarıyı daha da ilgi çekici kılan ise AMD’nin Nvidia gibi yeni ve pahalı bir kart stoğunun bulunmaması. AMD’nin daha bütçe dostu seçenekleri olan RX 580 ve Vega 56, iki yaşın üzerindeki ürünler. Nvidia ürünleri ise bir yaşın altındalar.  

Bu ne AMD’nin yeni kral olduğunu, ne Nvidia’nın topu attığını ne de Intel’in büyük risk altında olduğunu göstermiyor. Öte yandan gelecek yıl AMD’den muhtemelen üst seviye bir Navi kart gelecek. Intel Xe’nin de ciddi sansasyon yaratması bekleniyor. Işın izleme teknolojisi de yeni oyunlarda desteklendikçe Nvidia da yeniden atılım yapabilir. Bu rekabet, umuyoruz ki tüketicilere uygun fiyat ve gelişmiş teknolojiler olarak yansıyacak.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/computing/amd-beat-nvidia-sales-graphics-cards/
28
4
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
28
4
3
2
1