• Anasayfa
  • Yaşam
  • Anadolu'da Çalınmış En Eski Müzik Aleti Bulundu

8.500 Yıllık, Anadolu'da Çalınmış En Eski Müzik Aleti Bulundu

17
5
2
0
0
Bilecik'ye yapılan bir kazı çalışması sırasında, 8.500 yıl önce kullanıldığı tahmin edilen bir müzik aleti bulundu. Üflemeli çalgılar türünde olan müzik aleti, bir tarafında 2 adet, diğer tarafında ise 1 adet delik bulunduruyor. Bu müzik aletinin Anadolu'daki ilk enstrüman olduğu düşünülüyor.

Bilecik'te dokuz bin yıllık kalıntılar çevresinde kazı çalışmaları yapan arkeologlar, bundan sekiz bin beş yüz yıl önce kullanıldığı düşünülen bir müzik aleti buldular. Arkeologlar bu müzik aletinin üflemeli çalgılar türünde olduğunu söylüyorlar. Bulunan müzik aletini eşsiz kılan şey, Anadolu'da kullanılmış ilk müzik aleti olabilecek potansiyele sahip olması.

Konuyla ilgili açıklamalar, Şeyh Edebali Üniversitesi bünyesinde çalışan Doç. Dr. Erkan Fidan tarafından yapıldı. Bulunan müzik enstrümanının flüt ya da düdük olarak nitelendirilebileceğini söyleyen Fidan, müzik aletinin bir tarafında 2 adet, diğer tarafında ise 1 adet delik bulunduğunu açıkladı. Bulunan müzik aleti, çapı 1 santimetreden küçük olan deliklerin birinin kırılması nedeniyle kullanılmaz hale gelmiş olabilir.

İşte 8.500 yıl önce kullanılan o müzik aleti

Müzik aleti

Araştırmacılar şu sıralar, kazı alanında buldukları kemik müzik aletinin restorasyonu ve bu ürünün iz analizini yapmakla meşguller. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra ürünün ne amaçla kullanıldığı üzerinde çalışacak olan uzmanlar, müzik aleti ile ilgil tüm gizemleri de çözmüş olacaklar. Ancak Fidan'a göre bunun hala biraz zamana ihtiyaç var.

Bu arada, Bilecik'teki kazı alanının tamamen şans eseri bulunduğunu belirtelim. Bir vatandaş, yaşadığı mahalledeki boş bir alanda seramik parçacıkları buluyor ve bunu da yetkililere bildiriyor. Bunun üzerine başlatılan kazı çalışmalarında 11 iskelet, farklı türlerde buğday, mercimek, arpa ve karaburçak gibi kalıntılara denk gelindi. İşte bu çalışmalar sırasında keşfedilen kalıntılardan bir tanesi de kemikten yapılmış müzik aletiydi.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/anadolunun-8-bin-500-yillik-ilk-muzik-aleti-bilecikte-bulundu,w59AC-oO7kKw4BOzPwS9mA/RvSgMTxSvkC0oIu0-r6LIA
17
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
5
2
0
0