Android ve iOS'e Ciddi Rakip İşletim Sistemi: Sailfish OS

1
1
0
0
0
Android ve iOS'e Ciddi Rakip İşletim Sistemi: Sailfish OS
Finlandiyalı teknoloji şirketi Jolla tarafından geliştirilen Sailfish OS, Android alternatifi işletim sistemi olarak Rusya pazarında yükselmeyi hedefliyor.

Mobil işletim sistemleri alanında karşımıza çok kapsamlı yeni işletim sistemleri çıksa da uzun süredir hiçbir işletim sistemi Android ya da iOS'i tahtından ederek en çok kullanılan işletim sistemleri arasına giremiyor hatta Android ve iOS'in kullanım oranlarına dahi fazla zarar veremiyor.

BlackBerry ve Microsoft gibi şirketler bile işletim sistemi konusunda bu açıdan muzdaripken Nokia gibi Finlandiya merkezli olan Jolla isimli teknoloji şirketi, yaklaşık iki yıldır yaygınlaştırmaya çalıştığı Sailfish OS işletim sistemini yatırımlarını arttırarak özellikle Rusya pazarında Android ve iOS'e karşı büyük bir rakip haline getirmek istiyor.

Rus Hükumeti Sailfish OS'i destekliyor

Özellikle Rus yetkililer Android ve iOS işletim sistemlerini kullanıcı dostu olmaması ve güvenilirlik açısından şüphe uyandırması nedeniyle hedef alan eleştirilerini dile getiriyordu. Artık tekel haline gelmiş bu işletim sistemlerinin ciddi rakipleri olması gerektiğini Rus hükumeti bu noktada ise Sailfish OS'i destekliyor.

Hedef Android kullanımını %50'ye çekmek

Rus Open Mobile Platform (OMP) şirketiyle anlaşma imzalayan Jolla, Rusya'daki aktif çalışmalarıyla da birlikte Sailfish OS'i çok daha yaygın hale getirmeyi ve 2025 yılına kadar pazardaki yaklaşık %95 oranındaki Android kullanımını %50'ye kadar geriletmeyi hedefliyor.

Sailfish OS'in Android ya da iOS'e karşı dişli bir rakip olup olmayacağını ise muhtemelen önümüzdeki süreçlerde daha net bir şekilde göreceğiz.

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0