Birçok İnsan Apple'ın Böyle Bir Şey Ürettiğini Bile Bilmiyor: İşte Aynı Anda Üç Farklı Cihazı Şarj Edebilen AirPower [Video]

6
1
0
0
0
91Tech isimli YouTube kanalı yıllar önce kullanıcılara sunulması beklenen ancak bir anda ortadan kaybolan Apple AirPowe’ın prototipini incelediği bir video paylaştı. Video, Apple’ın bu projeyi neden birden iptal etmek zorunda kaldığını biraz da olsa açıklıyor.

Apple'ın iPhone X ile beraber tanıttığı kablosuz şarj cihazı AirPower’ın 2018 yılında satışa çıkması bekleniyordu. Ancak ne oldu ne bitti bilinmez aynı anda iPhone, Apple Watch ya da AirPods’u şarj edebilen AirPower birden sırra kadem basmıştı. Apple’ın yaptığı lansmanlarda AirPower ile ilgili gelen sorular ısrarla cevapsız bırakması cihazın geliştirme sürecinde ciddi sıkıntılar yaşandığını gösteriyordu.

Apple tarafından üvey evlat muamelesi gören, 2019 yılında bir patent başvurusu yapılarak acaba bu sefer piyasaya sürülecek mi denilen ancak aynı yıl Apple’ın kalite standartlarını karşılayamadığı için resmi olarak vazgeçtiğini açıkladığı AirPower’ın prototipi bir YouTube kanalı tarafından detaylıca incelendi. Gelin hep birlikte AirPower’ın inceleme videosuna bir göz atalım.

AirPower ilk kez bu kadar detaylı incelendi

AirPower‌, kullanıcıların cihazı şarj etmek için matın herhangi bir bölümüne bir ‌‌iPhone‌‌, ‌AirPods‌ ve Apple Watch yerleştirebilecekleri şekilde tasarlanmıştı. Diğer kablosuz şarj cihazlarından farklı olarak aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilen AirPower, üzerinde şarj olan bir iPhone’un ped üzerinde yerleştirilmiş diğer cihazların şarj durumlarını da gösterebilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştı.

Daha önce başka YouTube kanallarında da AirPower prototipiyle ilgili videolar ve görseller paylaşılmıştı ancak 91Tech’in paylaştığı video şimdiye kadarki en detaylı AirPower videosu oldu. Videonun en dikkat çeken noktalarından biri AirPower prototipinin bütün detaylarıyla ve çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş olması.

AirPower çalıştırılamadı

AirPower Prototip

Prototip geleneksel anlamda işlevsel olmasa da videoyu paylaşan kanal Mac’teki Terminal aracılığıyla cihaza bağlanabildi ancak AirPower’ın ilk açılışında meydana gelen hatalar, cihazın bugüne kadar asla kalibre edilmediğini ve muhtemelen hiç kullanılmadığını gösteriyor. AirPower’ın üzerindeki parça söküldükten sonra AirPower’ın 22 bobine sahip olduğunu görebiliyoruz.

Videoyu çeken kişi cihazı çalıştırmayı deniyor ancak bu konuda başarılı olamıyor. Sonrasında ise farklı bir Apple cihazı alarak yine çalıştırmayı deniyor. 2017 yılından sonra hiçbir prototipi çıkmayan cihaz hiçbir şekilde çalışmayınca da 2017 ya da daha önceki yıllarda geliştirilmiş olduğu anlaşılıyor. 

AirPower Prototip

Yıllardır Apple’ın Type-C’ye mi yoksa tamamen kablosuz şarja mı geçeceği merak ediliyor. Type C konusunda önemli adımlar atan Apple’ın hala AirPower benzeri şarj çözümleri için çalışmalar yaptığı da iddia ediliyor.

Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=2Mb_LXJyHFw&ab_channel=91Tech
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0