AB Onayladı: Whirlpool Türkiye, 78,3 Milyon Euro Karşılığında Arçelik'in Oldu

97
3
2
1
0
Arçelik'in mayıs ayında duyurduğu Whirlpool'un Türkiye'deki ayağının satın alınması işlemi, Avrupa Birliği otoriteleri tarafından onaylandı. Sözleşme bedeli 78,3 milyon euro olan anlaşma, Arçelik'e yıllık 2,7 milyon adet daha ürün üretimi sağlayacak. Bu ürünler, Avrupa'ya ihraç edilecek.

Türkiye'nin en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden Arçelik, ABD merkezli ev elektroniği üreticisi Whirlpool'un Türkiye ayağını satın aldı. Avrupa Birliği'nin konuyla ilgili otoritesinin onaylamasından sonra resmen gerçekleşmiş olan satın alma işlemi, Arçelik'in gücüne güç katacak.

İki şirket arasındaki anlaşma mayıs ayında sağlanmış, Arçelik konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, Whirlpool'un Manisa'da bulunan üretim ve depolama tesislerinin satın alınabilmesi için anlaşmaya varıldığı, bu anlaşma bedelinin 78,3 milyon euro olduğu ifade edilmişti. İşte bu anlaşma şimdi, Avrupa Birliği tarafından da onaylanmış oldu.

Arçelik, satın aldığı fabrikada yıllık 2,7 milyon adet ürün üretimi yapacak

Arçelik

Whirlpool'un Manisa'da iki adet fabrikası ve bu fabrikalarda imal edilen ürünlerin bekletilmesini sağlayan deposu bulunuyor. 245 bin metrekarelik alana kurulan ve bunun 134 bin metrekaresi kapalı alandan oluşan tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 2,7 milyon. Şirket bu tesiste yıllık olarak 1,3 milyon adet soğutucu, 1,4 milyon adet de çamaşır makinesi üretimi yapıyordu. Arçelik, üretimi aynı şekilde sürdürecek ve önümüzdeki 3 yıl boyunca ürettiği ürünleri, Whirlpool'un Avrupa'daki şirketlerine satmaya devam edecek.

Kaynak : https://www.bloomberght.com/ab-arcelik-in-whirlpool-satin-almasini-onayladi-2282740
97
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
97
3
2
1
0