Araba Almayı Bırak Kasko Bile Yaptıramıyoruz: Fiyatlardaki Artış, Kaskodan Vazgeçiriyor

19
10
3
0
0
Arabam.com tarafından yapılan bir araştırma, kasko fiyatlarının artık kaskoya olan yönelimi büyük oranda düşürdüğünü gösterdi. Sadece 11 ay önceki duruma göre dramatik bir değişim gözlemlendi.

Yeni bir araç sahibi olmak enflasyon ve dövizdeki artışla halihazırda fazlasıyla zorlaştı. Fakat bu zorluğu aşarak bir araç sahibi olanlar, bu kez yüksek araç giderleriyle karşılaştı. Araç sigortası ve kaskosu gibi maliyetler, bu yıl içinde inanılmaz bir artış gösterdi.

İkinci el araç ilan platformu Arabam.com tarafından paylaşılan son veriler, bu artışın araç sahipleri üzerindeki olumsuz etkisini net bir şekilde gösterdi. Araç sahiplerinin büyük çoğunluğu artık kasko yapmayı düşünmediğini bildirdi. Hatta katılımcıların üçte ikisinden fazlası, kasko fiyatlarından haberi bile olmadığını ifade etti.

Araç sahiplerinin yarısından fazlası kasko yaptırmayacağını söyledi:

raça kaskosu

Bu ay 907 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların %52,5’i araçlarına kasko yaptırmayacağını bildirdi.

Kaskonun önündeki en büyük engel fiyatlar:

 araç kaskosu

Kasko yaptırmayı düşünmeyen katılımcıların %65,4’ü, bu düşüncelerinin nedenini artan kasko maliyetlerine bağladı. %18,4’ü trafik sigortasının yeterli olduğunu düşündüğünü, %16,2’si ise trafikte kendisine güvendiği için kasko yaptırmayacağını ifade etti.

Trafik sigortasında da benzer tablo var:

 araç kaskosu

 araç kaskosu

Katılımcıların %78,6’sı araçları için trafik sigortası yaptıracağını açıklarken, yaptırmayacağını söyleyen %21,4’lük kesim bunun nedenlerini şu şekilde paylaştı:

  • Trafik sigortası maliyetleri arttığı için: %44,8
  • Aracım eski olduğu için: %41,4
  • Bana değil karşı tarafa faydası olduğu için: %13,8

Kasko yaptıranların tercihi ise tam kaskodan yana:

 araç kaskosu

Araçları için kasko yaptıracağını belirten katılımcıların %46,1’i tam kaskoyu tercih ettiğini paylaştı. %30,6’sı genel kasko, %17,1’i genişletilmiş kasko ve %6,2’si dar kaskodan yana olduğunu belirtti.

Yılbaşı kadar kısa süre öncesinde tablo bambaşkaydı:

Arabam.com, ocak ayında yaptığı aynı araştırmasında katılımcıların %60,9’unun araçları için kasko yaptıracağını ortaya koymuştu. Sadece 11 ay içinde gelinen şartlar, araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun fikrini değiştirmiş durumda.

19
10
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
10
3
0
0