ASELSAN’ın Geliştirdiği Akıllı Mühimmat Atom, Göreve Başlıyor

54
6
2
2
1
Havadan gelecek tehditlere karşı namlulu silah sistemlerinin daha efektif hale getirilmesini amaçlayan, Atom isimli akıllı mühimmatın kabul süreci tamamlandı. 35 mm Parçacıklı Mühimmat olarak tanımlanan Atom, ASELSAN tarafından geliştirildi.

ASELSAN, hava tehditlerine karşı geliştirdiği akıllı mühimmatın orduya kabul sürecini başarıyla tamamladı. 35 mm Parçacıklı Mühimmat şeklinde tanımı yapılan ve Atom adı verilen akıllı mühimmat göreve başlayacak. 

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 27 Aralık 2017’de imzalanan  35 mm Hava Savunma Sistem Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Sözleşmesi uyarınca, ASELSAN tarafından üretilecek ürünlerin ilki olan 35 mm parçacıklı mühimmat (Atom), Savunma Bakanlığı Karapınar Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonu’nda yapılan testler sonucu kabul hakkı kazandı. 

aselsan-atom

ASELSAN, akıllı mühimmatı ASELSAN Macunköy yerleşkesinde kurduğu üretim hattında üretti. 

Son yıllarda sayıları gittikçe artan ve gelişen seyir füzesi, havadan karaya füzeler, insansız hava araçları ve benzeri tehditlere karşı namlulu silah sistemlerinin geliştirilmesini ve daha etkili hale getirilmesini amaçlayan, yeni nesil programlanabilir parçacıklı mühimmat üretildi. Bu mühimmat, gelen saldırıları yüksek kinetik enerjiye ve penetrasyona sahip parçacıklardan oluşan bir bulut içerisinde hapsetmeye dayanıyor. Bu mühimmat, geleneksel mühimmatın etkisiz kaldığı tehditlere karşı efektif koruma sağlıyor. 

Yeni mühimmat, hızlı ve küçük hedeflere karşı etkili bir savunma sağlıyor. Hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre düzeltmeli zaman programlama gibi yetenekleri de bu araçları yüksek vuruş hassasiyetine ulaştırıyor. 

aselsan-tank

Yeni mühimmatın üç farklı versiyonu var. Bu versiyonlar ve kullanımları da şu şekilde:

Atom 35 mm Hava Savunma: Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava aracı, savaş uçağı, helikopter ve çeşitli kara hedeflerine karşı etkili.

Atom 35 mm ZMA: Ana muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, hafif zırhlı/zırhsız araçlar, piyadeler, bina, korunak vb sabit hedefler, sütre gerisinden taarruz eden birlikler, İHA’lar.

Atom 35 mm C-RAM: Havan mühimmatları, roketler ve İHA’lar. 

Yeni mühimmat, katmanlı hava savunma sistemi için önemli bir noktada bulunuyor. ASELSAN’ın ürettiği Füze Avcısı ve Korkut da 35 mm akıllı mühimmat kullanabiliyor. 

Atom’un 4 km etkili menzili ve elektromanyetik karıştırmaya karşı dayanıklı bir yapısı bulunuyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/akilli-muhimmat-atom-goreve-basliyor-41286683
54
6
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
54
6
2
2
1