ASELSAN'ın Gece Gündüz, Sis Pus Demeden Çalışan Yeni Optik Gözü 'MEROPS' Tanıtıldı: İşte Özellikleri

30
3
0
0
0
ASELSAN, Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’nda yeni üretilen saldırı helikopteriyle birlikte her türlü hava koşulunda en net şekilde görüntü imkanı sunan elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemini tanıttı.

Ülkemizin savunma sanayii sektöründeki öncü isimlerinden bir olan ASELSAN, dünyanın dört bir yanında ismini duyurmaya devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde Afrika’nın en önemli savunma sanayii etkinliklerinden biri olan Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’na (AAD) katıldı. Üstün özelliklere sahip elektro-optik sistemler üreten ASELSAN, Afrika’da ürettiği yeni optik gözüyle fuarın dikkat çeken isimlerinden oldu.

Elektro-optik sistemler görüşün zor olduğu gece, sis ve pus gibi hava koşullarının yanı sıra toz, duman, yangın gibi durumlarda da kullanıcının rahatça görmesini sağlıyor. ASELSAN’ın ürettiği sistemler, sahip olduğu lazer sistemlerle kullanıcıya mesafe bulma, hedef alma, karşı tedbir gibi konularda da imkanlar sunuyor. Bu alanda çalışmalarına devam eden ASELSAN, ASELFLIR-500 sisteminin yanında ‘MEROPS’ adını verdiği yeni optik gözünü AAD 2022’de tanıttı.

‘ASELFLIR-500’ ile birlikte yeni bir sistem daha tanıtıldı

ASELFLIR500

ASELSAN, hava, kara, savunma ve deniz gibi farklı alanlardaki ihtiyaçları karşılamak için elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemini daha da büyütmek için çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte ürünlerini de geliştiren ASELSAN, ‘ASELFLIR-500’ adını verdiği yeni bir optik göz geliştirdiğini açıkladı. Şirket, 2023 yılının sonlarına doğru teslimatına başlamayı hedefledikleri ASELFLIR-500’ün yanı sıra daha büyük ve daha uzak mesafeden görüntüleme imkanı sunacak olan ASELFLIR-600’e yönelik çalışmaların da devam ettiğini açıkladı.

Öte yandan şirket, ASELAN Güney Afrika ekibi tarafından tasarlanan ve geliştirilen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi MEROPS’u (Multi-spectral Extended Range Optical Sight) tanıttı. Önceki sistemlere göre daha iyi performans verdiği söylenen ürünün daha yüksekten uçan uçaklarla birlikte kullanılması planlanıyor.

Önceki sistemlere göre MEROPS şu özellikleriyle ön plana çıkıyor:

Merops

  • Önceki sistem CATS’e göre 5 kg daha hafif ve 50 kg civarında ağırlığa sahip.
  • 20 km civarındaki menzillerde hedef tespit edebiliyor.
  • Lazer işaretleme, lazer mesafe ölçer, lazer aydınlatma gibi sistemlere sahip.
  • Önceki nesillere göre kötü hava koşullarında daha iyi görev yapabiliyor.

ASELSAN, MEROPS’u Güney Afrika tarafından üretilen ve dünyanın en etkili saldırı helikopterleri arasında gösterilen Rooivalk’ın yanında sergiledi. Bu da MEROPS’un HÜRKUŞ, ANKA, TB2, AKINCI gibi insanlı ve insansız hava araçlarının yanı sıra ATAK II gibi helikopterlerde de kullanılabileceğini gösteriyor.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsanin-elektronik-gozu-guney-afrika-helikopteriyle-birlikte-tanitildi/2693585
30
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
30
3
0
0
0