2. Dünya Savaşı’nda Batan Geminin Okyanusa Verdiği Devasa Zarar Ortaya Çıktı

23
4
1
1
0
Bilim insanları, 80 yıl önce batmış olan bir geminin okyanus tabanındaki mikrobiyolojik ve jeokimyasal yapısını nasıl değiştirdiğini ve hala da değiştirmeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Kuzey Denizi, çok sayıda geminin nihai noktası oldu. Denizin dibinde binlerce geminin ve uçağın kalıntıları bulunuyor. Bu kalıntıların etkilerini bilim insanları inceledi. 

Frontiers in Marine Science adlı dergide yayımlanan makaleye göre bu gemiler, battıktan 80 yıl sonra bile deniz tabanlarını kirleten zararlı maddeler sızdırmaya devam ediyor. Bu maddeler arasında ağır metaller ve patlayıcı maddeler de yer alıyor. Bu maddeler etraflarındaki deniz biyolojisine de zarar veriyor. 

2. Dünya Savaşı, denizleri vurmaya devam ediyor

gemi batığı

Ghent Üniversitesi’nden araştırmacı Josefien Van Landuyt, yaptığı açıklamada insanların batıklara tarihi değerlerinden dolayı ilgi gösterdiğini ancak bu yapıların denizlere etkilerinin sıklıkla görmezden gelindiğini ifade etti. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda batan gemilerin 2,5 milyon ton ile 20,4 milyon ton arasında petrol ürünü bulundurduğu tahmin ediliyor. 

Batık gemilerin iskeletleri yapay resifler görevi görerek deniz dibindeki yaşamı olumlu yönde etkiliyor olsa da, bu araştırmada yer alan gemiler savaş gemileri. Haliyle içlerinde bolca petrol, petrol ürünü, patlayıcı ve zehirli madde bulunuyor. Van Landuyt’ın araştırmasına göre Belçika açıklarında bulunan gemi batıkları, yerel mikrobiyal yapıların da bozulmasına neden oluyor. 

Yapılan incelemeye göre gemiden yayılan sızıntılar, merkezinde geminin bulunacağı şekilde dalgalar halinde sızıntılar yayıyor. En yüksek zararlı atık konsantrasyonu ise geminin olduğu bölgede bulundu. Yani gemiler, bulundukları bölgeleri kirlettikleri gibi çevrelerini de kirletiyor. Geminin nerede olduğunu bilmesek bile çevre kirliliğinden etkilenebiliyoruz.

Ayrıca gemilerin ortaya çıkardığı kirlenme mikrobiyomu da bozuyor. Normalde olmaması gereken yoğunlukta bakteriler ortaya çıkıyor. Ayrıca normalde bulunmayan bazı bakteriler, gemi kalıntılarının etrafında toplanıyor. 

Kaynak : https://scitechdaily.com/historic-wwii-shipwreck-has-leaked-many-pollutants-into-the-sea-changing-the-ocean-floor-around-it/
23
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
4
1
1
0