Beynin Bugüne Kadarki En Detaylı "Haritası" Çıkarıldı

11
1
1
0
0
Sydney Üniversitesi'nden bilim insanları, beynin bugüne kadarki en detaylı haritasını ortaya çıkardı. Harita, özellikle hipokampus bölgesine dair önemli bilgiler sundu.

Sayesinde düşünebildiğimiz, duygular yaşayabildiğimiz ve hatıralar biriktirebildiğimiz organımız beyin, halen büyük gizemlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bilim insanlarının her geçen gün yeni bir keşfe attığı beyin, bu kez hiç olmadığı kadar detaylı şekilde haritalandırıldı.

Sydney Üniversitesi’nden bilim insanları, beynin hafıza ve yön bulma rollerini üstlenen hipokampus bölümündeki iletişim ağını ortaya koydu. Ortaya çıkan harita, sinir sisteminde bulunan nöronların oluşturduğu toplulukları tanımlayan beyaz maddenin oluşturduğu yolları gösterdi.

Beynin en detaylı haritası:

beynin haritası

Yukarıda gördüğümüz görsel, bilim insanlarına göre hipokampusle doğrudan bağlantılı olan ve hafıza oluşumunda önemli rolü destekleyen beyin bölgelerinin bir haritası idi. Harita, hipokampus ile ilgili şaşırtıcı bir sonucu da ortaya koydu.

Haritada, hipokampusun beynin karar, hafıza ve değerlendirme görevlerinde çalışan ön lobundaki bölgelerle daha az bağlantıya sahip olduğuna işaret etti. En fazla bağlantı ise görsel bilgilerin işlendiği bölgeler arasında bulunuyordu.

beyin haritası

Bu durum, özellikle hipokampusun rolü göz önüne alındığında ‘şaşırtıcı’ olarak değerlendirilse de, aslında pek de şaşırtıcı değildi. Çalışmanın başndaki Dr. Marshall Dalton, bu durumu şu sözlerle açıkladı:

“Bu, hipokampusun sadece hafızada değil, aynı zamanda hayal gücümüzde ve zihnimizin gözünde zihinsel imgeler oluşturma yeteneğimizde de önemli bir rol oynadığını düşünürsek mantıklıdır.”

Hipokampus, yön bulmada bizlere yardımcı olurken bu süreçte, hafızamıza aldığımız bir alanı da hayal ederken aklımızda görsel oluşturmamızı da sağlıyor. Yani daha önce bulunduğunuz bir yeri düşünürken, hipokampus de devreye giriyor.

Peki bu harita nasıl oluşturuldu?

Bilim insanları, haritayı oluşturmak için ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yönetilen “Human Connectome Projesi” kapsamında toplanan birçok beynin MRI taramasından faydalandı. Bu veriler, araştırma için geliştirilen özel yöntemler ile işlendi ve ortaya tüm beyin bölgeleri arasında geçen bağlantılar çıktı.

Oluşturulan haritanın Alzheimer gibi hafızayı etkileyen sağlık durumlarına karşı yardımcı olması bekleniyor.

Kaynak : https://elifesciences.org/articles/76143/figures#content
11
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
1
0
0