• Anasayfa
  • Bilim
  • Ağzını Açmadan Zehir Atabilen Yılan Türü Keşfedildi

Bilim İnsanları, Yan Taraflara Doğru Zehir Atabilen Bir Yılan Keşfetti

20
13
3
2
0
Stiletto yılanları ailesine ait yeni keşfedilen bir yılan türü, türün diğer örnekleri gibi ağzını bile açmadan avını zehirleyebiliyor.

Dünyada pek çok farklı yılan türü var. Bunlardan bazıları zehirli olsa da zehirsiz olanları da avını boğarak öldürebiliyorlar. Zehirli yılanların en ilginçlerinden birisi ise Stiletto yılanları.

Stiletto yılanlarının isminin et bıçağından gelme nedeni, bu canlıların agresif olmasından kaynaklanmıyor. Ağızlarının dışında keskin ve pençe benzeri bir yapı bulunan bu canlılar, avlarına bu uzuvlarından çıkan zehirle saldırıyor.

Dr. Mark-Oliver Roedel ve ekibinin Batı Afrika’da keşfettiği yeni yılan türü, Branch’ın Stiletto Yılanı olarak adlandırıldı. Bu canlı türünün bilimsel adı ise Atractaspis branchi oldu. Bu isim, Güney Afrikalı yılan uzmanı William Branch’dan adını alıyor. Ekibin yayınladığı makaleye göre bu yılan türü Liberya ve Güneydoğu Gine’de gözleniyor.

Normalde bilim insanları yılanları başlarının arkasına parmaklarını koyarak tutuyorlar. Bunun sebebi ise çoğu yılan türünün ağzını açıp ileri atılarak saldırması. Bu yılanları ise bu şekilde tutmak, bıçaksı yapıları nedeniyle mümkün değil. Daha uzun kuyruk-burun oranına sahip olan bu canlıların Yukarı Gine ormanlarına ait endemik bir tür olduğu düşünülüyor.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/scientists-discover-new-venomous-snake-that-can-strike-sideways/
20
13
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
20
13
3
2
0