• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bilinen En Eski ‘Hayvan Fotoğrafı' Ortaya Çıktı

Roma’da Bir Pazarda Çekilmiş, Bilinen En Eski Hayvan Fotoğrafı

39
12
5
4
2
New York'ta düzenlenen bir sergide, bilinen 'en eski hayvan fotoğrafı' olduğu düşünülen bir fotoğraf yer alıyor. Ünlü Fransız fotoğrafçı ve ressam Girault de Prangey'in Akdeniz yolculuğu sırasında çektiği bu fotoğrafın 1842 yılına ait olduğu düşünülüyor.

Fotoğraf ve fotoğrafçılık tarihinde bilinen çok sayıda ilk var ancak bilinen en eski hayvan fotoğrafının ne olduğu sorusu şimdiye dek merak ediliyordu. İşte tam bu noktada ortaya çıkan bir inek fotoğrafının, bilinen eski hayvan fotoğrafı olabileceği konuşuluyor.

Fotoğraf, Hans P. Kraus’un New York’ta düzenlediği 'Fine Photographs' sergisinde gösteriliyor. Geçtiğimiz ay açılan ve 15 Kasım’a kadar sürecek olan sergide yayınlanan fotoğrafı; Yunanistan, Filistin, Mısır, Suriye ve Türkiye’den hayatta kalan en eski fotoğrafları çektiği bilinen Fransız fotoğrafçı Joseph-Philibert Girault de Prangey’in ‘daguerrotype’ tekniğiyle çektiği düşünülüyor.

Fotoğrafın hikayesi:

Bilinen En Eski Hayvan Fotoğrafı

Oldukça eski zamanlara dayanan 'Roma, Forum, Boeufs' başlıklı bu fotoğraf, Roma'da bir forumda ya da pazarda çektikleri arabalara yaslanan inekleri gösteriyor. Bu fotoğrafın hikayesine ise Stephen C. Pinson’ın 'Monumental Journey: The Daguerreotypes of Girault de Prangey' kitabı sayesinde ulaşabiliyoruz. Kitabında Giraul de Prangey’in Akdeniz yolculuğuna yer veren Stephen C., bu fotoğrafın da o tarihlerden kalma olduğunu belirtiyor.

Kitapta anlatıldığına göre ünlü bir Fransız fotoğrafçı ve ressam olan Girault de Prangey, 1842’nin Nisan ayında başlayan ve temmuz ayına kadar sürecek olan Akdeniz yolculuğunda Roma'da durdu. Roma’yı ziyaret eden fotoğrafçının bu fotoğrafı tam olarak hangi tarihte çektiği bilinmiyor fakat Roma’da geçirdiği dört aylık zaman diliminde çekmiş olması oldukça muhtemel.

1842 yılında çekildiği tahmin edilen bu fotoğraf, Fransız sanatçı Louis Daguerre’nin 'daguerretype' tekniğini yayınlamasından yalnızca üç yıl sonra çekildi. Bu nedenle fotoğrafın, bir hayvana ait olan ilk ve en eski fotoğraf olduğu düşünülüyor.

1842 yılına ait olan bu fotoğraf, şu anda diğer popüler erken hayvan fotoğraflarının da yer aldığı bir sergide sergileniyor ve serginin en çok dikkat çeken fotoğrafları arasında yer alıyor.

Kaynak : https://petapixel.com/2019/10/23/this-may-be-the-oldest-known-photo-of-a-living-animal/
39
12
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
39
12
5
4
2