Bir Mobil Uygulama, Suudi Arabistan'da Hükümet Karşıtı İnsanları İhbar Etmek İçin Kullanılmaya Başlandı

45
5
1
0
0
Bazı Suudi Arabistan vatandaşlarının, Google Play Store ve App Store’da bulunan Kollona Amn isimli bir uygulama aracılığıyla hükümet karşıtı aktivistleri ihbar ettiği ortaya çıktı. İhbar edilen insanların birkaçı gerçekten tutuklandı bile.

Ülkemizdeki Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezini bilirsiniz, bir suçu ihbar etmek istediğiniz zaman suistimal etmemek kaydıyla burayı kullanabiliyorsunuz. Suudi Arabistan’da da benzer bir sistem ortaya çıkmış, ancak bu bir Google Play ve App Store uygulaması.

Evet, Suudi Arabistan vatandaşları, bir Android ve iOS uygulamasını kullanarak başkalarını şikâyet edebiliyorlar. Hem de bu şikâyet ettikleri kişiler gerçekten de ceza alabiliyor. Aslında iyi bir amaca hizmet etmesi gereken bu uygulama, hem vatandaşlar hem de Suudi Arabistan yönetimleri tarafından suistimal ediliyor.

Uygulamadan hükümet karşıtı insanlar ihbar ediliyor

Kollona Amn isimli uygulamanın asıl amacı, Suudi Arabistan’daki tüm vatandaşların gerçekleşen bir acil durumu kolayca fotoğraflarla ihbar edebilmesini sağlamak. Yani gözünüzün önünde bir hırsızlık mı yapılıyor? Görsellerle ihbar edebiliyorsunuz. Bir araba kazası mı oldu? Anında sağlık birimlerini çağırabiliyorsunuz.

Ancak Suudi Arabistanlı bazı insanlar, bu uygulamayı suistimal etmeye başladılar ve uygulamada hükümet karşıtı vatandaşları ihbar etmeye başladılar. İşin garibi kolluk kuvvetleri bu ihbar edilen hükümet karşıtlarının birkaçını gerçekten tutukladı. Hatta geçtiğimiz ay bir Suudi akademisyen bu uygulamadan ihbar edildi, tutuklandı ve 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Normalde Google ve Apple’ın bu tarz taciz ve ayrımcılığa teşvik eden uygulamalara karşı önemli poliçeleri bulunuyor. Ancak nedense Kollona Amn hâlâ ne Google Play Store’dan ne de App Store’dan kalkmış vaziyette değil. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/saudi-arabia-mbs-human-rights-violations-apple-google-app-store-2022-9?utm_source=reddit.com
45
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
45
5
1
0
0