Bitcoin, Avustralya'da 5 Bin Dolar Daha Ucuza Satılıyor! İşte Nedeni ve 'Fırsatçı' Fikirlere Karşı Önlemi…

7
2
2
1
0
Bitcoin, Avustralya doları karşısında büyük değer kaybı yaşadı. Globalde 28 bin dolardan işlem gören Bitcoin, Avustralya'da 22 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Peki bir Bitcoin yatırımcısı bunun üzerinden kâr edemez mi?

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından kripto paralarla ilgili kafa karıştırıcı bir gelişme yaşandı. Bitcoin (BTC), Avustralya doları karşısında ciddi bir değer kaybı yaşadı. Küresel borsalarda 28 bin dolar seviyelerinde işlem gören BTC, Avustralya'da ise 22 bin dolar seviyelerinde işlem gördü. Peki ne oldu da bu akıl almaz durum yaşandı? Bitcoin, nasıl oldu da Avustralya doları karşısında değer kaybetti ve ucuz bir noktaya geldi?

Binance, Avustralya'da ülkedeki en büyük üçüncü taraf ödeme sağlayıcılardan bir tanesi olan PayID ile çalışıyordu. Ancak 18 Mayıs'ta PayID ile Binance Avustralya'nın yolları ayrıldı. Hal böyle olunca yatırımcıların banka havalesi yöntemiyle kripto para alıp-satabildikleri mekanizma durdu. Binance Avustralya, PayID sonrası dönem için Avustralya doları (AUD) ile alım satım işlemlerinin sona erdirileceğini duyurdu.

İşte bu da BTC'nin Avustralya doları karşısında değer kaybetmesine neden oldu

Bitcoin Avustralya'da daha ucuz

Binance, Avustralyalı yatırımcıların paralarını çekebilmek için 1 Haziran'a kadar zamanlarının olduğunu duyurdu. İşte bu son tarih yaklaştıkça, yatırımcılar anlamsız bir paniğe kapıldılar ve kripto yatırımlarını banka hesaplarına çekmeye çalıştılar. Yüklü miktarda satış girilirken Avustralya doları ile BTC alacak kimsenin bulunamayışı, arz-talep dengesinden kaynaklı olarak, fiyatların düşmesine neden oldu. İşte tüm bunlar sonucunda küresel pazarda 28 bin dolar seviyesinde seyreden BTC, Avustralya'da ise 33.750 Avustralya doları, yani 22 bin ABD doları karşılığında ancak alıcı bulabildi.

BTC/AUD güncel fiyat grafiği

Bitcoin

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere; BTC/AUD paritesi, BTC/UDST paritesinden tamamen bağımsız hareket ediyor. Üstelik bu bağımsızlığın bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Gelelim esas meseleye: "Elimdeki BTC'yi satsam, AUD'a çevirip BTC alsam kâr etmez miyim?"

Bitcoin'in Avustralya'da ucuz olması kripto para yatırımcıların iştahını kabartmış olabilir. Neticede herkes bir emtiayı olduğundan daha ucuza satın alıp kârıyla satmak ister. Peki bunu AUD üzerinden gerçekleştiremez miyiz?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. Diyelim ki 1 adet BTC'ye sahipsiniz. Bunu önce USDT'ye sonra AUD'a en son aşamada da tekrar BTC'ye çevirerek kâr etmeyi planlamış olabilirsiniz. Ancak bu mümkün değil çünkü Binance Global'de USDT ile AUD satın alamıyorsunuz. Binance, USDT/AUD paritesini işlemlere kapalı. İşte bu da işlem yapmanızı engelliyor. Biz denedik, olmadı :)

Not: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez. Biz sadece Binance Global üzerinden yaptığımız denemede başarısız olsak da dünyada pek çok kripto para borsası var. Belki başka bir borsada BTC/USDT, USDT/AUD ve AUD/BTC paritelerini aynı anda bulabilirseniz, kâr etme şansı yakalayabilirsiniz. 

7
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
2
1
0