Bitcoin'in Mucidi Olduğunu İddia Eden Alman Girişimci Yakalandı

25
23
8
2
0
Bitcoin’i icat ettiğini ve “Satoshi Okulu”nun kurucusu olduğunu iddia eden Alman girişimci Jorg Molt tutuklandı. 48 yaşındaki Molt, Güney Amerika’ya kaçmak üzereyken Frankfurt Havalimanı’nda yakalandı.

Kripto para merkezli dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi. Bild’in haberine göre, Bitcoin’i icat ettiğini ve “Satoshi Okulu”nu kurduğunu iddia eden Jorg Molt tutuklandı. 48 yaşındaki Alman girişimci, Güney Amerika’ya kaçmak üzere uçağa binmeden birkaç dakika önce Frankfurt Havalimanı’nda Bavyera polisinin düzenlediği operasyonla yakalandı.

‘Faketoshi’nin yakalanmasının ardından Karlsruhe’deki dairesinde arama gerçekleştirildi ve delil toplandı. Polis, Alman girişimcinin arkadaşı olan 54 yaşındaki bir kadın hakkında da soruşturma başlattı. İddialar, Molt’un “Bitcoin Pension” projesiyle 50 kişiyi 1.8 milyon euro (2.14 milyon dolar) dolandırdığı yönünde. Daredevil misali DJ’lik de yapan Alman girişimci, nispeten geniş sosyal medya takipçi ağıyla yatırımcıları cezbetmeye çalışıyordu.

Paranın %40’ı güvenli bir hesapta tutulmuş:

jorg molt

Molt’un kafasındaki plan kısaca, tüm yatırımların %60’ını Bitcoin madencilik donanımı satın almak ve İsveç merkezli bir tesis aracılığıyla sabit getiriler elde etmek için kullanmaktı. Fonların %40’ının ise güvenli bir hesapta tutulması gerekiyordu. ‘Faketoshi’, paranın her an hesaptan çekilebileceğini iddia etti. “Bitcoin Pension”, birçok topluluk üyesinin dolandırıcılık suçlamalarında bulunmasını takiben 2020’de kepenk kapattı. Soruşturmada, kendini Satoshi ilan eden kişinin, aldığı Bitcoin’i madenciliğe yatırmayı asla düşünmediği ortaya çıktı.

Molt’un temelde kötü bir niyeti olmasa bile girişimiyle ortaya attığı yüksek vaatleri yerine getirmek için uygun bir iş modeli kurmadığı olduğu söyleniyor.

Molt nasıl ünlü oldu?

jorg molt

Molt, 2019’un Kasım ayında Las Vegas’ta gerçekleştirilen World Crypto Con’da, kripto para birimi yorumcusu Kenneth Bosak ile şiddetli bir tartışma yaşamış ve bu sayede ün kazanmıştı. Çok sayıda kripto para yorumcusu, kendini Bitcoin’in yaratıcısı ilan eden Molt hakkında tweet’ler atarak kendisinin ekmeğine yağ sürmüştü.

Kaynak : https://www.coinkolik.com/satoshi-oldugunu-iddia-eden-unlu-alman-girisimci-yakalandi/
25
23
8
2
0
Emoji İle Tepki Ver
25
23
8
2
0