• Anasayfa
  • Sektörel
  • Boeing 777X’in Motoru, Resmi Olarak Dünyanın En Güçlüsü Oldu

Boeing 777X’in Motoru, Resmi Olarak Dünyanın En Güçlüsü Oldu

17
3
0
0
0
Dünyanın en büyük ticari jet motoru olan GE9X, Boeing 777X’i resmi olarak en güçlü jet motoruna sahip uçak haline getirdi. Unvanı Guinness Dünya Rekorlar Kitabı temsilcileri verdi.

Amerikan motor üreticisi General Electric, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı temsilcileri eşliğinde yaptığı açıklamayla Boeing 777X’in en güçlü motora sahip olduğu onaylanmış oldu. Açıklama, firmanın 12 Temmuz’da gerçekleştirilen 100. yıl etkinliklerinin yapıldığı Evendale, Ohio’daki merkezinde yapıldı. 

Guinness yetkilileri, 10 Kasım 2017’de GE’nin Peebles, Ohio’da yapılan testlerinde 60.700 kilodan fazla itiş kuvveti uyguladı. Bu güç, Yuri Gagarin’in uzaya çıkmasını sağlayan roket ile neredeyse denk. 

GE Havacılık CEO’su David Joyce, amaçları rekoru kırmak olmasa da bu başarıyı elde etmelerinin, tasarım ve üretimde yer alan çalışanlarının ve ortaklarının yeteneğini ortaya koyduğunu belirtti.

 boeing

Daha önceki rekor, GE90-115B adlı jet motoruna aitti. Boeing 777 için üretilen o motor, 2002 yılında Yaklaşık 56 bin kiloluk itiş sağlıyordu. General Electric, motoru tanıttığından bu yana 700’den fazla sipariş aldı. 

4. nesil karbon fiber bileşenler kullanılan motorun diğer parçalarında oldukça hafif seramik matris bileşenler tercih edildi. Bu yapılar, 3 boyutlu baskı ile üretildi. GE9X’in mühendislik programının genel müdürü olan Ted Ingling, bu motorun GE90 ailesindeki diğer modellerden daha büyük olmasa da çok daha verimli olduğunu söyledi. Ingling’e göre bu motor %10 daha iyi yakıt tasarrufuna sahip.

Firma, ufak bir tasarım sorunu yaşayan motorun üzerinde çalışmaya devam ediyor. Motorun bu yılın ilerleyen dönemlerinde üretime hazır olması ve izinleri alması bekleniyor. 

Kaynak : https://simpleflying.com/boeing-777x-powerful-engine/
17
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
3
0
0
0