• Anasayfa
  • Uzay
  • Carl Sagan'ın Dünyamız Hakkında Yazdığı Efsane Yazı

Carl Sagan'ın Uzayda Adeta Bir Toz Tanesi Olan Dünyamız Hakkında Yazdığı Efsane Yazı

1
1
1
1
0
Bizler için belki çok büyük. Belki hala tam olarak keşfedemedik. Ancak Dünyamız, evimiz, aslında sadece küçük mavi bir nokta...

Bilim ve uzay konusunda gelmiş geçmiş en önemli isimlerden biri olan ve özellikle 1980 yılında yayınlanmaya başlamış, tüm dünyada 500 milyondan fazla insan tarafından izlenmiş 13 bölümlük Cosmos belgeselinin de yazarı ve sunucusu olan ünlü astronom Carl Sagan, söylediği sözler ve yaptığı tespitler ile de insanları aydınlatan önemli bir isim.

Carl Sagan, şimdiye kadar bize bilim ve uzay konusunda pek çok şey katmış durumda. Ancak, belki de bizi en fazla etkileyen, en derin düşüncelere dalmamızı sağlayan şeyi, 'Soluk Mavi Nokta' hakkında söyledikleri.

Pale Blue Dot yani Soluk Mavi Nokta, Dünya'nın ta kendisi. 1977 yılında fırlatılan ve şimdiye kadar uzayda insan yapımı bir araç olarak en uzak mesafaye gitmeyi başaran Voyager 1 aracı tarafından 1990 yılında Dünya'nın bir fotoğrafı çekilmişti.

Dünya'nın diyoruz ancak fotoğrafta gezegenimizi bulmanız imkansıza yakın zira sadece bir toz tanesi kadar büyüklükte. İşte bu fotoğrafın üzerine gezegenimizin insanlık adına önemi ile alakalı bir kitap yazan Sagan, kitabında kaleme aldığı efsane bir kısmı bir de kendi sesi ile bu videoda okumakta.

1
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
1
0