Doğru Miktarda Çayın, Ölüm Riskini Azalttığı Açıklandı: Peki O 'Doğru Miktar' Ne Kadar?

21
1
1
0
0
Ülkemizde sofralardan eksik olmayan siyah çayın, ölüm riskini azalttığı bilimsel çalışmalarla ortaya konuldu. Bilim insanları, günde iki bardak çay içmenin ölüm riskini %9-13 arasında azalttığını söylüyor.

Dünya üzerinde uzun yıllardır çay içiliyor olsa da, çayın insan bedeni üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmiyor. Haliyle çayın etkilerini ortaya koymak amacıyla çok sayıda çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar daha çok çay tüketimi ile uzun ömür arasındaki ilişkinin ortaya konulması için çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmalar da genellikle yeşil çay tüketilen Çin ve Orta Asya merkezli olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle, siyah çayın etkilerini net bir şekilde ortaya koymak pek mümkün olmuyordu. 

Yeni yapılan bir çalışmada, dünyada en çok siyah çay içilen ikinci ülke olan İngiltere’deki veriler kullanıldı. Bilim insanları, Birleşik Krallık biyoloji bankasındaki verileri kullanarak ölümleri ve kişilerin çay tüketim alışkanlıklarını karşılaştırdı.

Ne çok az ne de çok fazla çay tüketmelisiniz...

çay

Araştırmacılar, Birleşik Krallık’taki hastalara ait olan ortalama 11.2 yıllık bir yılı içine alan verileri kullandı. Siyah çay tüketiminin genel olarak ölüm riskini azalttığını ortaya koyan bilim insanları, günde en az 2 fincan çay içen kişilerin bu durumdan olumlu etkilendiğini belirledi. 

Araştırmada yarım milyon kişinin verileri kullanılırken, cinsiyet ya da hastalık ayrımı yapılmadı. Çay tüketimi miktarı, süt ve şeker tüketimi ele alındı. Tüketilen çayın sıcaklığı ve genetik varyantı da çalışmadaki bir başka nokta oldu. Zira bu etmenler, çayın metabolizmaya ne kadar hızlı etki ettiği üzerinde belirleyici faktörler arasında yer alıyor. Bilim insanları bu çalışmada 12 bardağa kadar olan etkileri test etti ve bu bilgiler, katılımcıların kendi ifadeleri üzerinden çıkarıldı. Elbette ki her şeyin fazlası zarar ve çok fazla çay içmek de zararlı olacaktır. Yani oturup günde 34 demlik çay içmeye kalkmak, ömrü uzatmak yerine epey kısaltabilir. Kaldı ki herhangi bir şeyi bu kadar çok tüketmek, alerjik reaksiyonlara ve vücudumuzda farklı sorunlara yol açması da mümkün.

Ülkemizde de çay tüketimi oldukça fazla, hatta listelerde Türkiye, çay keyfi ile bilinen İngiltere’nin neredeyse iki katı çay tüketimi ile dikkat çekiyor. Yani siyah çay, dikkatli tüketilmesi durumunda sağlıklı bir diyetin de bir parçası olabilir. 

Kaynak : https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/black-tea-drinking-associated-reduced-deaths
21
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
1
1
0
0