• Anasayfa
  • Yaşam
  • İzmir'in Çernobili Hakkında Açıklama: Sorumlu Üretici

Çevre Bakanlığından İzmir'in Çernobili Hakkında Açıklama: Sorumlu Üretici

157
7
5
4
4
İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın soru önergesini cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum, İzmir'in Çernobili ile ilgili olarak sorumlunun atık üreticisi olduğunu ifade etti.

İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen ve yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler sebebiyle normalden binlerce kat daha yüksek radyasyon oranına sahip olan İzmir’in Gaziemir ilçesindeki eski kurşun döküm fabrikasıyla ilgili çok konuşulacak yeni açıklamalar ortaya çıktı.

İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın soru önergesini cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum, konuyla ilgili olarak sürekli olarak dile getirilen 'Neden temizlenmiyor?' sorusuna pek de tatmin edici olmasa da yanıt vermiş durumda. Birgün tarafından aktarılan bilgilere göre Bakanlık, bölgenin temizlenmesi ile ilgili olarak, "Üreticinin sorumluluğunda olan araştırma ve bertaraf işlemlerinin hala tamamlanmamış olması nedeniyle alınacak tedbirlere ilişkin ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışmalar yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

izmir'in çernobili

Murat Bakan’ın, "Bu alanda acilden bir inceleme başlatmak için neyi beklemektesiniz?" sorusunu yanıtlayan Bakan Kurum, "Radyoaktif Atık Yönetimi Yönetmeliği gereğince radyoaktif yönetiminin sağlanması, maliyetinin karşılanması dâhil olmak üzere, söz konusu faaliyeti yürüten kişinin sorumluluğundadır. Çevre mevzuatı hükümleri gereğince tehlikeli atıkların yönetimi atık üreticisinin sorumluluğundadır" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın, normal şartlarda Türkiye'ye girişi yasak olan bu tehlikeli maddelerin ülkeye nasıl girdiği sorusuna verdiği yanıt ise şu şekildeydi:

"Tehlikeli atıkların mevzuatta aykırı olarak bertaraf ettiği (gömülü atıklar) tespit edilen Aslan Avcı Döküm San. ve. Tic. A.Ş. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak 13 Mart 2008 tarihinde 321 bin TL idari yaptırım uygulanmıştır. Ayrıca 28 Ekim 2013 tarihinde yapılan denetimde 5 milyon 79 bin 900 TL idari ceza uygulanmış olup ayrıca diğer yıllarda da 14 bin 578 TL ve 24 bin 307 TL idari para cezaları uygulanmıştır."

Webtekno olarak İzmir'in Çernobil'ini ziyaret ederek durumu bir kez daha gündeme getirdiğimiz videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak : https://www.birgun.net/haber/izmir-deki-nukleer-atiklardan-bakanlik-sorumlu-degilmis-352400?s=08
157
7
5
4
4
Emoji İle Tepki Ver
157
7
5
4
4