ChatGPT'nin macOS Sürümünde Büyük Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

3
2
0
0
0
ChatGPT'nin macOS sürümünde, kullanıcı sohbetlerini herkese açık hâle getiren bir güvenlik açığı tespit edildi. 3 gün boyunca öylece bırakılan güvenlik açığının kaç kullanıcıyı etkilediği belli değil.

Dünyanın en popüler yapay zekâ destekli sohbet botlarından ChatGPT'nin macOS sürümüyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Ücretsiz olarak sunulan uygulamanın çok büyük bir güvenlik açığı içerdiği tespit edildi. Neyse ki OpenAI, söz konusu güvenlik açığını kapattı.

Edinilen bilgilere göre ChatGPT'nin macOS sürümündeki güvenlik açığı, 25 Haziran tarihinde yayımlanan sürümde ortaya çıktı. 28 Haziran'da da kapatıldı. Ancak bu süreçte, tüm kullanıcıların sohbetleri, üçüncü taraflara açık hâle geldi

Güvenlik açığının kaç kullanıcıyı etkilediği belli değil

chatgpt macos güvenlik açığı

Kullanıcıların ChatGPT ile yaptıkları sohbet geçmişlerinin üçüncü taraflara aktarılabilmesini sağlayan güvenlik açığının kaç kullanıcıyı etkilediği şimdilik bilinmiyor. Ancak konuyla ilgili herhangi bir rapor da bulunmuyor. Güvenlik açığının birkaç günlüğüne kullanıcıları etkilemiş olması, durumun siber saldırganların dikkatinden kaçmasını sağlamış olabilir.

 

Apple, App Store üzerinden yayımlanan uygulamaları tek tek kontrol ediyor ve güvenlik açıklarına karşı koruyor. Ancak OpenAI, ChatGPT uygulamasını kendi internet sitesi üzerinden dağıttı. Bu da uygulamanın test edilmesinin önüne geçti. Yani söz konusu güvenlik açığı, Apple'dan bağımsız bir şekilde kullanıcıları etkiledi.

Kaynak : https://www.techradar.com/computing/chatgpts-free-macos-app-had-a-big-worrying-security-hole
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0